zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy na 14. týden

Zámek Žirovnice

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Nehasit! Hořím! Malíř dysgrafik Ladislav Roll
Kluk, který prolomil vžité představy a normy určené dětem po lehké mozkové dysfunkci. Dvanáctiletý Láďa je na první pohled úplně normální kluk. Nosí sice brýle, ale za nimi se na svět koukají bystré a zvídavé oči. Jeho schopnost logicky myslet a vidět souvislosti je pozoruhodná. Největší problém je ale pro něj písmo a jakýkoliv výtvarný projev. Je totiž dysgrafik. Láďa má teď jednu velkou radost, pro kterou hoří a která v poslední době nejvíc zaměstnává jeho mysl. Je to malování. Přišlo jako blesk z čistého nebe. Děda, který je průmyslový designér a sochař, se mu sice snažil několikrát podstrčit papír s tužkou, aby se stoprocentně přesvědčil, že jeho averze ke kreslení je opravdu nepřekonatelná. Výtvarná výchova totiž Láďu pronásledovala i ve strašlivých snech. Vytrysklo tu najednou něco, co nikdo nečekal. Za rok namaloval Láďa téměř sto obrazů. Stal se zázrak? Lékaři ani ve snu nepřipouštěli, že by mohl dysgrafik někdy malovat. Láďu malování změnilo - máma vidí jeho zklidnění. Syn nachází sebe sama. Začíná si víc věřit. Láďa to vidí po svém: "Každý kluk nebo holka jsou v něčem dobří. Jen musíme mít to štěstí, aby to pochopili dospělí a nenutili nás dělat to, co nám vůbec nic neříká. Třeba hrát fotbal."
Vysílání: 06.4., 14.50 hod., ČT2; Opakování: 13.4., ČT2.

Výtvarnické konfese Oldřich Smutný
Niterná vyznání, rekapitulace a úvahy nad životem a prací. Série exkluzivních portrétů českých výtvarníků ukazuje, jak mnohovrstevnaté může být uvažování o umění a jak spletité jsou cesty v jeho dosažení. Tento díl představuje malíře Oldřicha Smutného.
Vysílání: 06.4., 15.05 hod., ČT2; Opakování: 13.4., ČT2.

Architektura interiérů (6/6)
Do detailu vymakané interiéry, jako jsou z říše designových snů. Patří do drahých hotelů, obchodů s módou, na stránky lesklých časopisů.
Ale kdo z nás je tak odvážný, aby něco podobného zkusil doma? Za pár dnů se Kevin McCloud, moderátor britského cyklu Grand Designs Indoor, setká s dvojicí, která se hodlá pokusit právě tohle realizovat.
Listujete časopisy a sledujete ta kouzelná místa? Fantazie! A napadne vás:
"Něco takového si přeju taky.“ Je to, jako bych měl vyrobit Morris Minor za cenu Morrise Minora, který ale vypadá jako nový Bentley. To je nejbližší analogie. Hayley je letuška British Airways. Ve volném čase navrhuje webové stránky. Pedro pracuje na částečný úvazek jako šéfkuchař v hotelu svého tchána. Pracuje také jako dýdžej (DJ) v místním klubu. Bydlí v malém elegantním domku z období regentství; je zastrčený za mořským nábřežím. Z původního zařízení toho v interiéru zůstalo jen málo, a Hayley s Pedrem se rozhodli vše uvnitř vytrhat a vytvořit si stylový moderní domov svých představ.
Co tedy hledají? Prostor, to dá rozum.
Vysílání: 06.4., 16.00 hod., ČT2; Opakování: 10.4., ČT2., 13.4., ČT2.

Vzkaz Benjamina Fragnera
Cyklus výpovědí osobností k tématům, která formují českou společnost. Benjamin Fragner (*1945) hledá krásu tam, kde ji ostatní přehlížejí. Jako historik architektury bojuje za záchranu starých a opuštěných továren, skladů, nádraží, pekáren nebo pivovarů. Z industriálních stop v krajině dokáže vyčíst o naší společnosti tolik, jako historici z kronik a písemných archivů. Režie J. Skála, scénář D. Macháček, dramaturg Z. Kňourek.
Vysílání: 06.4., 22.20 hod., ČT2; Opakování: 08.4., ČT2., 11.4., ČT2.

Kultura.cz
Alfons Mucha - 150 let - ostravský Dům umění zcela zaplní tvorba jednoho z nejvěhlasnějších českých umělců minulého století Alfonse Muchy. Londýnská kurátorka Tomoko Sato spolu s ředitelem galerie Jiřím Jůzou připravili expozici, která mapuje Muchovy počátky od dětských kreseb až po velký plátna. Na výstavě nebudou chybět ani exponáty užitého umění.
Downbelow - skupina z Frýdku-Místku, která po deseti letech vydává debutové album. Pokřtili ho členové skupiny Shunshine.
Vysílání: 09.4., 18.30 hod., ČT2; Opakování: 12.4., ČT2., 13.4., ČT2.

Šumná města Šumný Tachov
Svérázný průvodce a básnící architekt David Vávra navštíví v předposledním díle Tachov, Bor u Tachova, Pňovany, Konstantinovy lázně, Bezvěrov i Světice a setká se samotným knížetem Alfrédem I. Windischgrätzem.
Vysílání: 09.4., 21.35 hod., ČT2; Opakování: 10.4., ČT2.

Deset století architektury Zámek Žirovnice
První zmínky o žirovnickém hradu pocházejí z poloviny 14. století, kdy patřil Oldřichovi z Hradce. Hrad byl mistrně vsazen do krajinného prostředí, na svou dobu měl dokonalou polohu k obraně. Od městečka byl oddělen širokým a hlubokým příkopem, mimo bašty měl dvě obranné věže, cesta k vnitřnímu hradnímu nádvoří byla neobyčejně ztížena a hrad byl jen těžce dobytný. Do dnešní obytné podoby přestavěl hrad jeho další majitel - Václav Venclík z Vrchovišť, kutnohorský hornický podnikatel. Podnikatelské aktivity přinášely novému majiteli dostatek peněz na přestavbu a ve své době módní malovanou výzdobu hradu. Sídlo tak ztratilo úlohu hradní pevnosti. Nástěnné malby, zvláště v tzv. Zelené světnici, ukazují světské výjevy ze života feudálů, jako byly lovy zvěře či rytířské turnaje. Ve výzdobě interiérů hrála výjimečnou roli zelená barva rostlinného ornamentu, která tu je přirozeným symbolem všudypřítomné přírody. Na žirovnickém zámku jsou malované i vnější fasády, které jsou v Čechách na samotném sklonku středověku nevídaným unikátem. Společně s výzdobou interiérů vzniká na Žirovnici jedinečný soubor, jehož tvůrce bohužel neznáme. Ve své celistvosti jde však o dílo u nás ojedinělé a právě v celistvosti zachovalých nástěnných maleb celé profánní větve naší gotické malby tkví i význam zámku Žirovnice.
Vysílání: 10.4., 13.35 hod., ČT2; Opakování: 11.4., ČT2.

Mizející místa domova: Mizení národní krajiny
Témata dílů „Cesta do středu země“ a „Mizení národní krajiny“ v cyklu Mizející místa domova spolu vlastně souvisejí: zamyšlením nad vyprazdňováním obsahu. Absence pověstí, legend a mýtů, spojených s novodobým uspořádáním prostoru a s nově vznikajícími umělými místy vedly průvodce dnešním dílem k otázkám: “Co je to česká národní krajina? Čím je charakterizovaná? Jak se s ní identifikujeme? A jak jsou česká národní duše i česká národní povaha spojeny s krajinou víc, než si uvědomujeme? Otázky, které přímo vyvěrají z posvátného prostředí Vyšehradu, kam se vydal spisovatel a geolog Václav Cílek inspirovat k odpovědím. Jakou hrál Vyšehrad roli v tvorbě národní identity, v sounáležitosti s domovem a s krajinou? Dovíme se nejen, proč je podle Václava Cílka cesta na Vyšehrad nejkrásnější pražskou galerií, ale o jaký typ krajiny přicházíme, o změně hudby v krajině i o ničení společného prostoru... Režie Maxmilián Petřík.
Vysílání: 10.4., 15.00 hod., ČT2; Opakování: 12.4., ČT2., 14.4., ČT2.

3.4.2011 21:04:54 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Michael Douglas a Kathleen Turnerová ve slavné tragikomedii

Michael Douglas a Kathleen Turnerová (Válka Roseových)

Válka Roseových
Civilizovaný rozvod je absolutně nemožný. Michael Douglas a Kathleen Turnerová jako manžels ...celý článek


Ivan Trojan – 60 let

Ivan Trojan (Šarlatán)

Šarlatán
Měl výjimečné léčitelské schopnosti, ale musel bojovat i s vlastními démony. Drama inspirované živ ...celý článek


Životy slavných - Jean Harlowová

Harlowová

Harlowová
Představovala bohyni lásky pro celý svět, ale nikdo ji nedokázal vnímat jako obyčejnou ženu. Caro ...celý článek


Filmové tipy 27. týden

Amadeus

Cirkus bude!
Zákulisí manéže Slavia dnes pozná, co je to pořádná drezúra! Jaroslav Marvan v hlavní roli blá ...celý článek


Literární tipy 27. týden

Povídky malostranské

Povídky malostranské (1/3)
Květa Fialová a Viktor Preiss v televizním zpracování povídek Jana Nerudy O měkk ...celý článek


Příběhy filmových legend

Nicole Kidmanová

Nicole Kidmanová: oči dokořán
Narodila se na Havaji, ale je nejzářivější australskou hvězdou všech dob. Fra ...celý článek


Výpravný historický film života velikána Karla IV.

K. Hádek (Hlas pro římského krále)

Hlas pro římského krále
Jak se z malého chlapce, prince a dědice královského trůnu, stal jeden z největších ...celý článek


Výtvarné tipy 27. týden

Eiffelova věž: Architektonické dobrodružství

Eiffelova věž: Architektonické dobrodružství
Už přes 130 let se majestátně vypíná do více než třísetmetrové ...celý článek


Výtvarné tipy 26. týden

Renoir: portrétista proměn

Velká Británie z výšky II: Národní poklady
Karel III. jako nový panovník Spojeného království spravuje male ...celý článek


Mexické drama Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení
Putování matky za ztraceným synem syrovou krajinou severního Mexika – končinam ...celý článek


Sarajevský atentát 1914 – 110 let

Sarajevo 1914

Sarajevo 1914
Konspirace v pozadí události, která zahájila první světovou válku. Koprodukční film České tel ...celý článek


Literární tipy 26. týden

Kniha snů Karen Blixenové

Kafka (6/6) - Dora
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Pre ...celý článek


Filmové tipy 26. týden

Hrdinové z Telemarku

Tak tohle je ten svět...
Skvělý režisér nestárnoucích filmových komedií Oldřich Lipský, od jehož narození u ...celý článek


Jean Gabin osobně

Jean Gabin

Jean Gabin osobně
Hrál přesně ve sto filmech a dokumentární portrét, který uvádíme, vytvořil jeho přítel Se ...celý článek



Časopis 26 - sekce