zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy na 46. týden

Velké katedrály

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Deset století architektury Kostel sv. Bartoloměje v Kolíně
Královské město Kolín bylo založeno Přemyslem Otakarem II. na místě dřívějšího osídlení. Nový půdorys města byl upraven do pravidelných bloků kolem ústředního náměstí. Na nejvyšším místě vznikl kostel svatého Bartoloměje, který nahradil dřívější románský kostel.
Během stavby kostela došlo k výměně stavební huti a tím i ke změně stavebního stylu. Původní strohý sloh, inspirovaný cisterciáckou architekturou, byl zaměněn klasickým stylem francouzských katedrál. Poslední dva pilíře na západní straně podpírají kruchtu a věže nad průčelím, které ze čtvercového půdorysu přecházejí v oktognální tvar. Jejich obdobu lze hledat v saské nebo durynské oblasti kolem 13. století. Úzká okna ve zdech jsou ještě výsledkem práce první huti. Dekory na hlavicích sloupů se mění a dokazují, že stavba postupovala od východu k západu. Ke konci 13. století bylo síňové trojlodí zaklenuto. Zevně jsou tlaky svedeny dolů pilíři s průchozími oblouky, které připomínají francouzské katedrály. Roku 1349 požár poničil východní část chrámu a král Karel IV. pověřil přestavbou Petra Parléře.

Parléř po zboření starého presbytáře zahájil stavbu nového chóru. Na rozdíl od svatovítské katedrály, kde byl vázán předchozím projektem Matyáše z Arrasu, tady mohl plně rozvinout své umění. V roce 1378 byl chór i oltář vysvěceny. Parléř vtáhl opěrné pilíře dovnitř a vytvořil jednotný tvar pláště stavby. Kaple ztratily samostatnost a staly se jakýmisi výklenky v ochozu. Jeho rozměrná okna kontrastují se staršími okny v chrámové lodi. Nový prostor ukazuje pokročilé stavební umění. V ose chóru není průhled do osové kaple, je zde postaven pilíř. Vnitřní a vnější plášť chóru se v půdoryse rozcházejí a chór musel být zaklenut obkročnou klenbou. Uvnitř v prostoru chóru byl popřen smysl francouzské katedrály. Kružby v oknech mají typický parléřovský motiv. Některé gotické vitráže se dodnes zachovaly a patří k těm nejcennějším u nás.
Celkové řešení této stavby bylo příznačné pro konfliktní dobu na prahu vrcholné a pozdní gotiky. Středověký člověk zde vstupoval do bran nového věku nikoliv odmítnutím a zrušením, nýbrž přetvořením minulosti. Vysílání: 16.11., 13.40 hod., ČT2; Opakování: 21.11., ČT2.

Výtvarnické konfese Aleš Veselý
Aleš Veselý je významný výtvarník, který již dávno přesáhl hranice našeho regionu a pronikl do evropského a možná také světového kulturního povědomí. Patří mezi čelné představitele českého formelu a během svého bohatého a plodného tvůrčího života neúnavně nacházel své kořeny v judaismu. Patří mezi umělce úporně hledající odpověď na otázku smyslu lidské existence. Ve svých vesmírných vizích horečně nachází stále nová tajemství, která volají po zodpovězení. Na pražské AMU předával několik let své zkušenosti mladým, začínajícím umělcům. Vysílání: 16.11., 15.15 hod., ČT2.

Velké katedrály
Převyšují egyptské pyramidy. Vešla by se do nich Socha Svobody. Miliony kilogramů kamene, zde jakoby nevážily nic. A přitom jejich váha odpovídá hmotnosti stavby Empire State Building. Jsou to převratné stavby. Gotické katedrály. Od chvíle, kdy se v Evropě před tisíci lety objevily, vyvolávají mezi městy silné soupeření. Budovala je celá města. Někdy trvalo i stovky let, než je postavili.
Gotičtí architekti, poháněni vírou a vedeni svým stavitelským umem, navždy změnili způsob, jak stavět velké stavby. Vytvořili posvátná místa, a ta nás inspirují dodnes. Vysílání: 16.11., 16.00 hod., ČT2; Opakování: 20.11., ČT2., 23.11., ČT2.

Lunenburg
Starobylé město je nejlépe dochovaným příkladem plánovité výstavby britské koloniální správy v celé Severní Americe. Bylo založeno v roce 1753 a zachovalo si dodnes původní ráz a rozložení. Přísná architektonická pravidla čtvercové sítě jsou stále patrná, dřevěné obytné i veřejné domy jsou pečlivě udržovány, a přitom mnohé z nich pocházejí opravdu z osmnáctého století. Většina osadníků, potomků německých, švýcarských francouzských i anglických emigrantů do Kanady, se původně zabývala rybolovem v Atlantiku. Vysílání: 16.11., 18.15 hod., ČT2; Opakování: 18.11., ČT2., 20.11., ČT2.

Příběh sochy studenta
Polovina měsíce listopadu je v tomto století spjata s vystoupením studentů v letech 1939 a 1989, již o tři století dříve však studenti bránili Prahu před Švédy a za dalších dvě stě let před Windischgrätzem. Veřejnost málo ví o pomníku anonymního studentského bojovníka z nádvoří Klementina a ještě méně pak o jeho donátorovi, po kterém je pojmenován též pražský Klárov. Právě v těchto dnech se proto sluší tyto skutečnosti připomenout. Vysílání: 17.11., 06.55 hod., ČT2.

proStory V duchu betonu
Autor výtvarně velice působivých projektů se v dokumentu představuje prostřednictvím dvou mimořádných sakrálních staveb. Zatímco kostel v Litomyšli se vyznačuje střídmými liniemi, jeho černošický protějšek svými měkkými tvary připomíná moderní sochu. Zdeněk Fránek zde naplno rozehrál obě stránky své architektonické povahy, introvertní a extrovertní, díky nimž dokáže naprosto samozřejmě střídat návrhy minimalistických staveb s organickými. Vysílání: 19.11., 22.30 hod., ČT2; Opakování: 24.11., ČT2.

14.11.2011 18:11:15 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Ivan Trojan – 60 let

Ivan Trojan (Šarlatán)

Šarlatán
Měl výjimečné léčitelské schopnosti, ale musel bojovat i s vlastními démony. Drama inspirované živ ...celý článek


Literární tipy 26. týden

Kniha snů Karen Blixenové

Kafka (6/6) - Dora
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Pre ...celý článek


Mexické drama Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení
Putování matky za ztraceným synem syrovou krajinou severního Mexika – končinam ...celý článek


Životy slavných - Jean Harlowová

Harlowová

Harlowová
Představovala bohyni lásky pro celý svět, ale nikdo ji nedokázal vnímat jako obyčejnou ženu. Caro ...celý článek


Výtvarné tipy 27. týden

Eiffelova věž: Architektonické dobrodružství

Eiffelova věž: Architektonické dobrodružství
Už přes 130 let se majestátně vypíná do více než třísetmetrové ...celý článek


Sarajevský atentát 1914 – 110 let

Sarajevo 1914

Sarajevo 1914
Konspirace v pozadí události, která zahájila první světovou válku. Koprodukční film České tel ...celý článek


Výtvarné tipy 26. týden

Renoir: portrétista proměn

Velká Británie z výšky II: Národní poklady
Karel III. jako nový panovník Spojeného království spravuje male ...celý článek


Jean Gabin osobně

Jean Gabin

Jean Gabin osobně
Hrál přesně ve sto filmech a dokumentární portrét, který uvádíme, vytvořil jeho přítel Se ...celý článek


Výpravný historický film života velikána Karla IV.

K. Hádek (Hlas pro římského krále)

Hlas pro římského krále
Jak se z malého chlapce, prince a dědice královského trůnu, stal jeden z největších ...celý článek


Příběhy filmových legend

Nicole Kidmanová

Nicole Kidmanová: oči dokořán
Narodila se na Havaji, ale je nejzářivější australskou hvězdou všech dob. Fra ...celý článek


Filmové tipy 27. týden

Amadeus

Cirkus bude!
Zákulisí manéže Slavia dnes pozná, co je to pořádná drezúra! Jaroslav Marvan v hlavní roli blá ...celý článek


Michael Douglas a Kathleen Turnerová ve slavné tragikomedii

Michael Douglas a Kathleen Turnerová (Válka Roseových)

Válka Roseových
Civilizovaný rozvod je absolutně nemožný. Michael Douglas a Kathleen Turnerová jako manžels ...celý článek


Literární tipy 27. týden

Povídky malostranské

Povídky malostranské (1/3)
Květa Fialová a Viktor Preiss v televizním zpracování povídek Jana Nerudy O měkk ...celý článek


Filmové tipy 26. týden

Hrdinové z Telemarku

Tak tohle je ten svět...
Skvělý režisér nestárnoucích filmových komedií Oldřich Lipský, od jehož narození u ...celý článek



Časopis 26 - sekce

HUDBA

Queenie letní narozeninové turné

Michael Kluch – Queenie  (Foto: Ilona Gerasymová)

Po úspěšných narozeninových koncertech, které v dubnu naplnily pražské O2 universum, se tato oblíbená kapela j celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Magdalena Kožená: Czech Songs

Přebal alba

Česká operní pěvkyně Magdalena Kožená uvádí recitál českých písní společně s Českou filharmonií pod taktovkou celý článek

další články...