zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Miloš Forman osmdesátiletý

Miloš Forman na archivním snímku

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Budeme-li v kulturní historii 20.století hledat českou osobnost, která svým věhlasem výrazně přesáhla hranice naší vlasti, pak mnohým jistě vytane na mysli jméno filmového režiséra Miloše Formana. I když polovinu života prožil ve Spojených státech, zůstal po celý život bytostným Čechem, mnohokrát se sem po revoluci vracel, především díky blízkému přátelství s Václavem Havlem. Nyní žije Miloš Forman, který oslaví osmdesátku, žije v New Yorku a na farmě v Connecticutu na severovýchodě USA.

Miloš Forman, původně, původně Jan Tomáš Forman, se narodil 18.února 1932 v Čáslavi, v podnikatelské rodině Anny a Rudolfa Formanových ( i když se spekuluje o tom, že jeho pravým otcem byl architekt židovského původu Otto Kohn). Rodiče zahynuli za války v koncentračním táboře, a tak vyrůstal nejprve u příbuzných, poté v poděbradské internátní škole krále Jiřího. V době, kdy dosáhl plnoletosti, musel ze školy odejít. Od mládí tíhnul k divadlu, ale na DAMU se nedostal. To bylo do jisté míry štěstí, protože jako student FAMU, kde byl zapsán na katedře scenáristiky, mohl spolupracovat s významnými filmaři (teoretiky i praktiky), kteří sem byli „uklizeni.“ Už během studií se stal asistentem Alfréda Radoka, s nímž spolupracoval jak na filmu Dědeček automobil (zahrál si tu i jednu z menších rolí), a také v rámci Laterny Magiky. V 60.letech se stal jednou z nejvýznamnějších české filmové nové vlny. Jeho prvním filmem (natáčeným v amatérských podmínkách), byl Konkurs (1963), polohraný dokument ze Semaforu, ve stejném roce následoval Černý Petr a v roce 1966 Lásky jedné plavovlásky. Od počátku své tvorby byl Forman fascinován autenticitou, byl známý tím, že v jeho filmech se objevilo mnoho neherců, kteří při natáčení ani neznali scénář. Posledním filmem, který natočil u nás (spoluprodukoval jej slavný italský producent Carlo Ponti) Hoří, má panenko.

Po srpnu roku 1968 odešel Forman legálně do Spojených států. Jeho americkým debutem se stal snímek Taking Off (Odcházím), za který získal ocenění britské akademie BAFTA za nejlepší režii a cenu MFF v Cannes za nejlepší film. V roce 1973 byl jedním z režisérů, který se podílel na dokumentu o olympijských hrách v Mnichově Viděno osmi. V roce 1975 přišel film, který jej zařadil mezi významné tvůrce, tvořící v rámci USA – přepis románu Kena Keaseyho Přelet nad kukaččím hnízdem s Jackem Nicholsonem v hlavní roli. Vedle množství jiných ocenění film získal čtyři Oskary (za nejlepší film, hlavního herce, hlavní herečku a scénář) a dalších pět nominací. Kultovním se stal muzikál VLASY (Hair) z roku 1979, následující přepis Doktorowova Ragtimu z roku 1981si vysloužil nominaci na Zlatý Globus. Patrně největším Formanovým trhákem se stal přepis hry Petera Shaffera Amadeus, o kontroverzním vtahu skladatele Salieriho a Mozarta. Podařilo se tehdy takřka nemožné – natáčet se mj. v autentických kulisách pražského Stavovského divadla. Film z roku 1985 byl Amadeus zahrnut nejrůznějšími cenami, z 13 nominací na Oscara jich proměnil osm! V kontextu jeho tvorby (trochu nespravedlivě) zapadl Valmont (což bylo do jisté míry způsobeno tím, že v téže době natočil podle stejného námětu Stephen Frears Nebezpečné známosti). Až v roce 1996 přišel Forman s novým, kontroverzním filmem Lid vs. Larry Flynt) o boji pornomagnáta Larryho Flinta za svobodu projevu. V roce 1999 pokračoval Forman ve zkoumání oblasti showbusinessu v dramatu Muž na měsíci. Posledním filmem jsou Goyovy přízraky z roku 2007. V roce 2009 vznikl ještě film Dobře placená procházka, nicméně jedná se spíše o záznam stejnojmenného představení v pražském Národním divadle. Miloš Forman se ovšem v průběhu let objevil v několika filmech jako herec. V roce 1954 se mihl ve filmu Stříbrný vítr, poté v již vzpomínaném snímku Dědeček automobil, v 80.letech si zahrál ve filmech Heartburn a New Year´s Day, v roce 2000 se objevil jako farář Havel ve filmu Rabín, kněz a krásná blondýnka, v roce 2009 jsme jej mohli vidět jako čerta v Peklu s princeznou a nejnověji - v roce 2011 - ve francouzském filmu Milovaní. O Miloši Formanovi (a sním) bylo natočeno několik dokumentů.

18.2.2012 22:02:17 JaSop | rubrika - Medailony