zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zaměřeno na Miroslava Horníčka

Miroslav Horníček

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Komici na jedničku Miroslav Horníček
K divadlu se dostal Miroslav Horníček na plzeňské reálce, kde chodil do ochotnického spolku. Po vystudování byl krátce zaměstnán jako úředník v plzeňské nemocnici, ale už v roce 1941 přijal angažmá v Městském divadle v Plzni, a brzy po válce odešel do Prahy. Hrál v Divadle Větrník, o rok později nastoupil k bratrům Oldřichu a Lubomíru Lipským do Divadla satiry. Poté hrál šest let na scéně Národního divadla. V roce 1955 se stal partnerem Jana Wericha v Divadle ABC. Po Werichově odchodu roku 1961 vytvořil podobnou dvojici s Milošem Kopeckým. Už v roce 1962 se stal na dva roky členem Hudebního divadla v Karlíně a záhy i Divadla Semafor. Působil i v Městských divadlech pražských, velmi známé a značně populární byly jeho Hovory přes rampu, kde přímo z divadelní rampy odpovídal na živé dotazy diváků, a tak neformálně besedoval s publikem. Hrál také ve filmech. Známé je také jeho působení v roli moderátora filmového zpravodajství z Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. V roce 1967 se účastnil avantgardního projektu Kinoautomat autorů Radúze Činčery, scenáristy Pavla Juráčka a režisérů Jána Roháče a Vladimíra Svitáčka na světové výstavě v Montrealu. Po návratu z Montrealu se společně s režisérem Vladimírem Svitáčkem pustili do televizního projektu, který mu přinesl obrovskou popularitu. Promlouval s takovými osobnostmi, jako byli mj. Jan Werich, Jan Pivec, Jiří Sovák, Július Satinský a Milan Lasica. Do svých rozhovorů vkládal inteligentní humor, který oslovuje mnohé diváky i dnes.
Jeho velkým televizním projektem byl desetidílný seriál Byli jednou dva písaři, dokončený v roce 1972. Na jeho tvorbě se sešla tehdejší umělecká elita. Režisér Divadla Semafor Ján Roháč, scenárista Jaroslav Dietl a herci v čele s dvojicí Sovák, Horníček. Oblíbeným seriálem prostupuje jemný humor, nadhled a pohoda.
Vzpomínky na Miroslava Horníčka z Muzea komiků opět přináší Petr Nárožný a jeho hosté. Režie: Alena Činčerová. Vysílání: 04.9., 21.30 hod., ČT1; Opakování: 05.9., ČT1.

Věra - nevěra
Miroslav Horníček s Jiřím Sovákem si napsali scénář malé komedie o připravované a nepovedené nevěře. S chutí si tam zahráli hlavní role v režii Jána Roháče. Dále hrají Marie Drahokoupilová a Jana Břežková. Mikrokomedie vznikla v roce 1972. Vysílání: 04.9., 23.20 hod., ČT1; Opakování: 05.9., ČT1.

2.9.2012 22:09:22 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 25. týden

Bandité pro baladu

13. komnata Renaty Prokopové
Herečka Renata Prokopová se musela vyrovnat s tím, že oba její synové po naroz ...celý článek


Divadelní tipy 26. týden

Libuše Geprtová v Babičce

Tichý život Divé Báry
Skryté stránky života velké dramatické herečky Vlasty Fialové, spojené po většinu živ ...celý článek


Komorní scéna Aréna – 30 let

S nadějí i bez ní

Třicet komorních sezón
Pečlivá dramaturgie, náročný repertoár a kritický pohled na svět, kořeněný cynickým ...celý článek



Časopis 25 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Mexické drama Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení
Putování matky za ztraceným synem syrovou krajinou severního Mexika – končinam celý článek

další články...