zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 1. týden

Český Krumlov

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Národní klenoty Český Krumlov - od řeky k nebesům
Město leží na březích Vltavy kolem původně gotického hradu. Přes další stavby z jiných období zůstalo spolu s komplexem hradu a zámku jedinečným příkladem středověkého města střední Evropy. Jeho architektonické bohatství je nedotčené více než pět století. Rezervace zahrnuje přes tři sta gotických a renesančních budov.
V dokumentárním cyklu o památkách na českém území, které jsou zařazeny do seznamu kulturního dědictví UNESCO, máme možnost seznámit se s jedinečnými památkami, ale i s historií jejich vzniku a s přesahem do míst a krajů, kde se nacházejí. Všechny tyto památky se vyznačují výjimečně cennou architektonickou, uměleckou i urbanistickou hodnotou. A netýká se to pouze měst, jako jsou např. Třebíč, Telč, Kutná Hora, Kroměříž, Litomyšl nebo Olomouc. I Praha je zastoupena dvěma díly pojednávajícími v historickém jádru o stovkách památkových objektů - kostelů, paláců i jiných staveb (jako např. Hradčany, chrám Sv. Víta, Karlův most a jeho sochařská výzdoba) všech architektonických stylů. Do seznamu se dostal např. též Lednicko-valtický areál, který se řadí mezi největší upravované krajiny v Evropě, s barokní architekturou a menšími novogotickými stavbami pojatými v romantickém duchu (Skleník, Lovecký zámeček, Minaret, Apollonův chrám, Rybniční zámeček, Nový dvůr, Hraniční zámeček, Chrám Tří Grácií, Obelisk). Ani český venkov nebyl opomenut. Je zde zastoupen jihočeskou obcí Holašovice, která je se svými 17 statky s typickými štíty ve stylu jihočeského baroka a obdélnou návsí o rozměrech 210 x 70m příkladem nejzachovalejší jihočeské lidové architektury 18. a 19. století. Celým dokumentárním cyklem diváky provede herec Miroslav Táborský.
Vysílání: 02.1., 21.00 hod., ČT2; Opakování: 03.1., ČT2.

Architekt Josef Hoffmann
Hoffmann se narodil v Brtnici u Jihlavy v r. 1870. Ve svých dvaadvaceti byl přijat na Vídeňskou akademii výtvarných umění. Stal se žákem Otto Wagnera. Za diplomní projekt získal stipendium tzv. Římskou cenu, díky tomu uskutečnil studijní cestu po Itálii. O rok později společně s Otto Wagnerem, Gustavem Klimtem, Josephem Maria Olbrichem a Kolomanem Moserem založili Sdružení výtvarných umělců Rakouska - Secession. V té době byl Hoffmann okouzlen francouzskou a belgickou secesí. Pak se ale obrátil směrem k britské tvorbě, která ho zaujala svou jednoduchostí a geometričností. Proslavily ho i puristické návrhy budov např. Sanatorium Westend v Purkersdorfu u Vídně z r.1904.
V roce 1903 společně s designérem Kolomanem Moserem a průmyslníkem Fritzem Waerndorferem založil Wiener Werkstätte (Vídeňské dílny), které fungovaly až do roku 1932. Vyráběly nábytek, nádobí, koberce, látky i šperky.
Hoffmann vždy usiloval o to, aby dům vznikal ne jenom jako stavba, ale harmonicky s ní vytvářel i interiéry, které vybavoval předměty navržené jím samým, kolegy nebo spřátelenými umělci.Stopy, které zanechal tento přední evropský architekt a designér sledoval dokumentarista Theodor Mojžíš a historik umění Pavel Zatloukal. Vysílání: 03.1., 23.50 hod., ČT2; Opakování: 05.1., ČT2., 08.1., ČT2.

Galerie umění (4/13)
Botticelliho obrazy obsahují průvody zářivých postav, krásně ozdobených a popisovaných se zaujetím pro každou významnou podrobnost, jako je tvar prstu nebo prstenec vlasů. Všechny tyto postavy radostně oslavující kvetoucí přírodu, zaujímají své symbolické místo v alegorii života. Symbolický význam, který je osvětluje a zdobí, je důležitější než individuální charakter každé jednotlivé tváře a předmětu. Onen průvod kráčí nad všemi ostatními významy - kráčí s ročními obdobími, kráčí od zrození k smrti, kráčí mezi nebem, zemí a peklem. Primavera česky znamená jaro, vděčí za svůj vznik literárnímu vlivu Poliziana a Lorenza de'Medici. Vyjadřuje však ještě dokonaleji než jejich básně jarní období renesanční Florencie, které mělo být brzy nato zatemněno živelnou pohromou, morem a náboženským fanatismem. Obraz lze charakterizovat jako "Venuše obklopená Gráciemi a květinami symbolizujícími jaro". Na dramatickém symbolismu obrazu mají svůj podíl divadla a šarády, pořádané rodinou Medicejů. I obraz sám může být považován za fantazii, v níž se božstva smilují a zosnují setkání dvou milenců v jarním lese. Vpravo posunuje Boreas nesmělou urozenou dívku za postavou jara. Tři Grácie tančí a Kupido míří svým šípem na mladého muže. Samotný obraz je možná nejradostnější, který kdy byl namalován, nesporně je však nejradostnějším ze všech obrazů Botticelliho. Je to malba dokonalé harmonie, v níž jsou lidské bytosti tak přirozené jako květiny a drapérie Grácií nasvědčují, v čem je Botticelli řeckému duchu nejblíže. Vysílání: 05.1., 14.40 hod., ČT2; Opakování: 09.1., ČT2., 11.1., ČT2.

Cesty víry: Chrám v nás
Sochař, malíř, grafik, architekt a mystik František Bílek se narodil v Chýnově 13. října 1872. Od mládí se u něj projevovalo výtvarné nadání. Na Akademii výtvarných umění se však ukázalo, že trpí barvoslepostí, proto přestoupil na Umělecko-průmyslovou školu v Praze, kde začal studovat sochařství. Roku 1891 díky stipendiu odjíždí na studia do Paříže. Zde se zrodilo přátelství se Zdenkou Braunerovou. Stýká se zde také s českými umělci, například s A. Muchou, L. Maroldem a V. Hynaisem. V té době vznikají jeho první díla inspirovaná jeho silným náboženským cítěním. Duchovní tematika se stává celoživotním tématem jeho tvorby. Vysílání: 06.1., 15.50 hod., ČT2; Opakování: 10.1., ČT2., 11.1., ČT2.

31.12.2012 12:12:46 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Dobové drama Arvéd

Michal Kern (Arvéd)

Arvéd
Osudy tajemného okultisty Arvéda Smíchovského, který se zaprodal jak nacistům, tak po válce komunistů ...celý článek


Helena Třeštíková výročí

Helena Třeštíková

Na návštěvě u Heleny Třeštíkové
Ohlédnutí za ranou tvorbou dnes světoznámé tvůrkyně dokumentárních filmů s ...celý článek


Výtvarné tipy 25. týden

Ztracené poklady Egypta: Prokletí mumie

Mýty a fakta historie - Egypt (5/6)
Záhada Rosettské desky. Strhující příběh vzácného archeologického pokla ...celý článek


Ivan Trojan – 60 let

Ivan Trojan (Šarlatán)

Šarlatán
Měl výjimečné léčitelské schopnosti, ale musel bojovat i s vlastními démony. Drama inspirované živ ...celý článek


Sarajevský atentát 1914 – 110 let

Sarajevo 1914

Sarajevo 1914
Konspirace v pozadí události, která zahájila první světovou válku. Koprodukční film České tel ...celý článek


Mexické drama Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení
Putování matky za ztraceným synem syrovou krajinou severního Mexika – končinam ...celý článek


Literární tipy 26. týden

Kniha snů Karen Blixenové

Kafka (6/6) - Dora
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Pre ...celý článek


Výtvarné tipy 26. týden

Renoir: portrétista proměn

Velká Británie z výšky II: Národní poklady
Karel III. jako nový panovník Spojeného království spravuje male ...celý článek


Literární tipy 25. týden

Kafka - Milena

Kafka (5/6) - Milena
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. P ...celý článek


Příběhy filmových legend

Nicole Kidmanová

Nicole Kidmanová: oči dokořán
Narodila se na Havaji, ale je nejzářivější australskou hvězdou všech dob. Fra ...celý článek


Dokument Špion v FBI

Robert Hanssen

Špion v FBI
Robert Hanssen je zdánlivě rodinný typ, oddaný katolík a kariérní agent FBI. Přitom zradí důvěr ...celý článek


Filmové tipy 26. týden

Hrdinové z Telemarku

Tak tohle je ten svět...
Skvělý režisér nestárnoucích filmových komedií Oldřich Lipský, od jehož narození u ...celý článek


Filmové tipy 25. týden

Ivan Trojan (Jedna ruka netleská)

Jedna ruka netleská
Jiří Macháček a Ivan Trojan v černé komedii o věčném smolaři (2003). Film uvádíme u pří ...celý článek



Časopis 25 - sekce