zvláštní poděkování
Quantcom.cz

České umění 1905- 1943 v Soulu

České umění 1905- 1943 v Soulu

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Vzpomínka na krajinu, kterou jsem nikdy neviděl ze sbírek Národní galerie v Praze v Soulu. Národní galerie v Praze v těchto dnech za přísných bezpečnostních opatření transportovala 107 vzácných obrazů 25 autorů české moderny do Národního muzea současného umění v Soulu. Ve spolupráci s ministerstvem kultury a zahraničí se podařilo zrealizovat v zahraničí největší výstavu české moderny v novodobé historii České republiky. Transport několika desítek speciálních klimaticky chráněných beden s obrazy, z nichž každá váží přes sto kilogramů, byl rozdělen z bezpečnostních důvodů do tří částí a každá cestovala do Koreje jinak. Transporty doproveli kurýři NG Praha, včetně autorky výstavy Heleny Musilové, která výstavu v Národním muzeu současného umění v Soulu se svými kolegy instalovala.

V Soulu pobudou tak po dobu tří měsíců - od 24. ledna do 21. dubna 2013 - díla Františka Kupky, Josefa Šímy, Františka Muziky, Emila Filly, Karla Teigeho, Toyen, Josefa Čapka, Jindřicha Štyrského, Bohumila Kubišty a dalších významných českých výtvarníků té doby. Všechna patří do sbírek Národní galerie a jsou běžně k vidění ve Veletržním paláci v Praze. V těchto dnech však za přísných bezpečnostních opatření přemístila do Soulu, aby představila v ucelené přehlídce to nejlepší z českého výtvarného umění té doby. Kurátorka Sbírky moderního a současného umění Národní galerie a autorka výstavy Helena Musilová výstavu nazvala "Vzpomínka na krajinu, kterou jsem nikdy neviděl", podle názvu jednoho z olejů Josefa Šímy.

Garance bezpečného návratu byla zajišťována Národní galerií a Ministerstvem kultury ČR ve spolupráci se zástupci Ministerstva zahraničí ČR. Vývozní povolení vzhledem k vysoké umělecké hodnotě děl bylo podrobeno obezřetnému zkoumání ze strany Ministerstva kultury ČR. "Schvalovací proces odpovídá výjimečnosti stavu, ve které se sbírky Národní galerie od roku 2011 nacházejí z důvodů kauzy Diag Human. Věříme, že v dohledné době dojde k nápravě stavu do standardních podmínek a Národní galerie v Praze se vrátí do pozice, která ji na mezinárodním poli náleží. Pracovali jsme na tom dost dlouho. Záruky z jihokorejské strany jsou nadstandardní," uvedl generální ředitel NG v Praze Vladimír Rösel.

Výstava "Vzpomínka na krajinu, kterou jsem nikdy neviděl" České umění 1905-1943 ze sbírek Národní galerie v Praze v National Museum of Contemporary Art v jihokorejském Soulu představuje hlavní směry a proudy, které utvářely podobu českého moderního umění. Soustřeďuje se na ty osobnosti, jejichž tvorba výrazným způsobem přesáhla hranice domácího regionu a zapsala se do dějin evropského i světového výtvarného umění. Expozice je členěna do 4 kapitol a v jejich rámci akcentuje samostatnými minivýstavami i některá klíčová jména umění sledovaného období (František Kupka, Emil Filla, Josef Šíma).

Výstava byla iniciována ze soulského Národního muzea s vysvětlením, že stále roste zájem o českou kulturu a české umění. Jde o první a největší představení českého malířství v zahraničí ze sbírek Národní galerie v Praze po roce 1989.

11.2.2013 20:02:00 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Výstavy

Nové realismy

Expozice Nové realismy (Foto: Jan Kolský)

Pojmem nové realismy se rozumí širší spektrum dobově aktuálních realistických přístupů zahrnujících oblasti tv ...celý článek


Od Michelangela po Callota

Od Michelangela po Callota: Umění grafiky manýrismu

Umění grafiky manýrismu je k vidění ve Valdštejnské jízdárně do 11. srpna 2024. Manýrismus se zrodil v I ...celý článek



Časopis 22 - sekce

OPERA/ TANEC

Vídeňští filharmonici vzdají hold Bedřichu Smetanovi

Koncert v parku zámku Schönbrunn (Foto: Niklas Schnaubelt)

V pátek 7. června zvou Vídeňští filharmonici na 21. ročník svého tradičního Letního nočního koncertu v kulisác celý článek

další články...