zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 35. týden

Photo: Cate Blanchettová (Zdroj: Studio Canal)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Královna Alžběta: Zlatý věk
Postavila se nejmocnější říši světa. Cate Blanchettová v hlavní roli panovnice, jež stavěla svou zemi nade vše. Volné pokračování úspěšného britského filmu, oceněné Oscarem (2007). Dále hrají: C. Owen, G. Rush, A. Cornishová, R. Ifans, S. Nortonová, E. Redmayne, J. Molla a další. Režie Shekhar Kapur.
Postavila se nejmocnější říši světa. Unikla pokusu o atentát. Kvůli vyššímu zájmu obětovala svou lásku a nechala popravit svou sestřenici. Jmenovala se Alžběta a především díky ní se Británie může pyšnit přívlastkem Velká. Historické drama Královna Alžběta: Zlatý věk je pokračováním úspěšného snímku Královna Alžběta, nominovaného na sedm Oscarů, který jako první upozornil na nesporný talent herečky Cate Blanchettové.
Zatímco první film pojednával o nástupu mladičké Alžběty na anglický trůn, Zlatý věk líčí vrcholné období její vlády v druhé polovině šestnáctého století. Protestantská královna je trnem v oku převážně katolické Evropě v čele se španělským králem Filipem II. Bezpečně se nemůže cítit ani doma v Anglii, kde jí klidu nedopřávají intrikující katolíci, podporovaní skotskou královnou Marií Stuartovnou. A je zde také otázka nástupnictví, kterou by jako neprovdaná královna měla neodkladně řešit. Stahující se mračna nad Alžbětinou hlavou vyústí v sérii událostí, na jejichž konci se bude muset postavit do čela svých vojsk, aby bojovala o bytí a nebytí Anglie proti mnohem silnějšímu nepříteli.
Už během natáčení snímku Královna Alžběta uvažovali tvůrci v čele s režisérem Shekharem Kapurem o jeho pokračování. Film Královna Alžběta: Zlatý věk zachycuje titulní postavu jako sebevědomou, vzdělanou a odpovědnou vládkyni, uvědomující si, co všechno musí v zájmu země obětovat, ale i jako náladovou a někdy despotickou ženu, toužící po lásce, která se čas od času nedokáže ubránit pochybnostem a zoufalství. Kromě politického či mocenského konfliktu se autoři soustředí i na osobní vztahy panovnice, ať už s oblíbenou dvorní dámou a chráněnkou Bess, nebo mořeplavcem Sirem Walterem Raleighem. Kromě vynikající Cate Blanchettové v titulní roli se v dalších rolích objevují Geoffrey Rush, Clive Owen, Samantha Nortonová či Abbie Cornishová a Rhys Ifans. Snímek se také může pochlubit barvitou a velkolepou výpravou a nádhernými kostýmy, oceněnými Oscarem. Vysílání: 31.8., 22.10 hod., ČT1.

Noční filmový klub Jednej správně
Nesnesitelné horko a dramatické vztahy uprostřed jednoho dne v brooklynské čtvrti. Americký film (1989). Hrají: D. Aiello, O. Davis, R. Deeová, R. Edson, J. Turturro, G. Esposito a další. Scénář a režie Spike Lee
Ital Sal se svými dvěma syny každé ráno otevírá pizzerii v části Brooklynu plné Afroameričanů. Chce žít v klidu, míru a nepřipouští konflikty. Chodí sem k němu všichni z ulice, protože jim chutná jeho jídlo. Je horký letní den a zdá se, že vše dnes bude stejné, jako bylo včera. Přesto právě pizzerie se stává hlavním místem střetu mezi bílými a černými obyvateli čtvrti... Skvělý film natočený s obdivuhodnou filmařskou dovedností. Témata diskriminace, barvy pleti a rasové netolerance jsou nastíněna režisérem Spikem Leem (Horečka džugle, Mý lepší blues, Malcolm X) působivým a dynamickým způsobem, v němž se mísí komediální prvky s momenty arogance a násilí, ukrývané pod povrchem. Nemalý prostor zde dostává hudba (napsal ji jazzman a kontrabasista Bill Lee, otec režiséra), která umí ztišovat, stejně jako rozpoutat bouři emocí. Film získal řadu prestižních ocenění. Vysílání: 26.8., 23.25 hod., ČT2.

Chodníky slávy... Woody Harrelson LID VERSUS LARRY FLYNT
Možná se vám nelíbí, co dělá, ale chcete mu na to upřít právo? Skandální film režiséra Miloše Formana (1996). Hrají: W. Harrelson, C. Loveová, E. Norton, J. Cromwell, C. Glover, J. Carville, B. Harrelson, D. Hanoverová, O. Reed, J. Tříska a další.
Režisér Miloš Forman (nar. 1932 v Čáslavi) byl jednou z vůdčích osobností české nové vlny a jeho tři české dlouhometrážní filmy Černý Petr (1963), Lásky jedné plavovlásky (1965) a Hoří, má panenko (1967) patří dnes do zlatého fondu české i světové kinematografie. Víc v Československu natočit nestačil. Politická realita po sovětské okupaci v roce 1968 ho donutila k emigraci. Jako mnoho filmařů před ním (i po něm) se rozhodl uplatnit tam, kde je to nejtěžší - v Hollywoodu. Na rozdíl od mnoha cizinců se mu to skutečně podařilo. Získal dvakrát Oscara za nejlepší režii (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus), čímž se mohou pochlubit jen tři další žijící tvůrci - Clint Eastwood, Oliver Stone a Steven Spielberg. Vytvořil si pověst svébytného umělce, který nedělá kompromisy a který přitom dokáže svou uměleckou vizi skloubit s komerčními požadavky amerického filmového byznysu. V roce 1996 natočil snad svůj nejkontroverznější snímek, životopis známého pornomagnáta, nazvaný Lid versus Larry Flynt. Jak už název napovídá, osou příběhu je série soudních procesů, v nichž se Flynt snažil (a nakonec toho dosáhl) o důsledné uplatnění svobody slova, zaručené prvním dodatkem Americké ústavy. Forman vytvořil působivý portrét neurvalého, arogantního podnikatele, který záměrně provokuje pokryteckou společnost. Velkou zásluhu na tom má herecký výkon Woodyho Harrelsona v titulní roli, který byl stejně jako režisér Forman nominován na Oscara. Vynikající herecké kreace předvedli rovněž Edward Norton v úloze Flyntova přepracovaného advokáta Alana Isaacmana a zpěvačka Courtney Loveová jako Flyntova láska Althea. Epizodní postavu soudce si ve filmu zahrál sám Larry Flynt. Snímek získal kromě dvou oscarových nominací řadu dalších ocenění, z nichž lze připomenout mj. Zlatého medvěda na MFF v Berlíně a Zlaté glóby za režii a za původní scénář (Scott Alexander, Larry Karaszewski). Vysílání: 28.8., 21.50 hod., ČT2.

Romy
Od císařovny Sissi přes Alaina Delona a spolupráci s nejuznávanějšími režiséry své doby až po kruté rány osudu a neštěstí v lásce. Příběh jedné z největších evropských hvězd sedmdesátých let Romy Schneiderové v německém životopisném filmu (2009). Hrají: J. Schwarzová, T. Kretschmann, G. Delorme, M. Hörbigerová a další. Režie Torsten C. Fischer (Premiéra)
Německý životopisný film o světoznámé filmové hvězdě Romy Schneiderové se sice v úvodu věnuje i dospívání budoucí představitelky císařovny Sissi, převážně se ale zaměřuje na její kariéru a události jejího osobního života po průlomové roli. Part mladé rakouské císařovny sice z tehdy osmnáctileté dívky udělal největší star německy mluvících zemí, ale současně ji zaškatulkoval jako představitelku křehkých dívek vznešeného původu v kostýmních filmech. Před tou Romy utekla do Paříže, kde se při svém prvním zahraničním angažmá na filmu Kristýna (1958) seznámila s tehdy začínajícím Alainem Delonem, s nímž pak několik let žila. Společně také účinkovali na divadle pod vedením světově uznávaného režiséra Luchina Viscontiho. Pro Romy je to první úspěch v její cestě za vážnými ambiciózními rolemi. O rok později se na plátně objevuje ve Viscontiho segmentu povídkového snímku Boccaccio '70 a pod vedením Orsona Wellese v jeho adaptaci Procesu Franze Kafky. Po rozchodu s Delonem na začátku šedesátých let se vrátila do Německa, kde se seznámila se svým prvním manželem, německým hercem a režisérem Harrym Meyenem. Jejich nevyvážený vztah záhy skončil a Romy se přestěhovala zpět do Paříže. Po krátké pauze kvůli těhotenství a výchově syna Davida se vrátila k filmu titulem Bazén (1969), kde zase hrála po boku Alaina Delona, s nímž zůstali navzdory rozchodu blízcí přátelé. Sedmdesátá léta byla pro Romy ve znamení dalších ambicióznějších rolí a také ocenění francouzskou výroční cenou César za filmy Důležité je milovat (1975) v režii Andrzeje Zulawského a Docela obyčejný příběh (1978) v režii Clauda Sauteta. Na začátku osmdesátých let se sice znovu vdala, ale tvrdě ji ranila smrt syna Davida. Začala pít a svého syna nakonec přežila jen o necelý rok. Německý životopisný snímek stojí na hereckém obsazení, především pak na německé herečce Jessice Schwarzové, která jednak s Romy Schneiderovou sdílí výraznou podobnost a navíc dokáže zahrát veškeré nuance náročné role. Vysílání: 29.8., 14.00 hod., ČT2.

Filmový klub Vysoké podpatky
Matka, dcera, milenec a záhadná vražda ve španělsko-francouzském filmu (1991). Hrají: V. Abrilová, M. Paredesová, M. Bosé, F. Atkine, P. D. del Coral a další. Scénář a režie Pedro Almodóvar
Mezi slavnou zpěvačkou Becky del Páramo a její dcerou Rebeccou panuje dlouholeté napětí. Rebecca trpí matčinou popularitou a k její nejistotě a méněcennosti přispívá i to, že populární a zaneprázdněná matka se o ni starala a zajímala jen sporadicky. Když se Becky po patnácti letech vrací do vlasti, její dospělá dcera je odhodlána se s problematickým vztahem vypořádat. Mezi ženami však záhy propukne nový konflikt kvůli Manuelovi – bývalému milenci matky a současnému manželovi dcery. Propletené rodinné vztahy brzy fatálně naruší vražda…
Film zosobňuje přechod mezi ranými Almodóvarovými filmy s jejich bláznivou komikou a perverzní sexualitou a pozdějšími citově vypjatými melodramaty. Almodóvar klade důraz především na vyjádření emocí a možná proto dokáže suverénně a vkusně natočit zápletku, jejíž převyprávění by vyznělo neskutečně či banálně. Strhující výkony herců v tenatech tragikomických vztahů podtrhuje hudba Rjúičiho Sakamota. Za povšimnutí stojí vizuální stránka filmu včetně oděvů a doplňků obou hlavních hrdinek, z nichž některé (náušnice, podpatky) hrají v příběhu důležitou roli. Vysílání: 31.8., 23.40 hod., ČT2.

Filmové návraty Pod obratníkem Kozoroha
Drama lásky zatížené dávným zločinem. Ingrid Bergmanová v hlavní roli britského kostýmního filmu (1949). Dále hrají: J. Cotten, M. Wilding, M. Leightonová, C. Parker a další. Režie Alfred Hitchcock (Premiéra)
Kostýmní drama Pod obratníkem Kozoroha (1949) vzniklo podle stejnojmenného románu australské autorky Helen Simpsonové, vydaného v roce 1937 (v češtině nevyšel). Jeho příběh, zasazený do Sydney ve třicátých letech 19. století, začíná příjezdem nového guvernéra, v jehož doprovodu je také jeho nemajetný synovec Charles Adare (Michael Wilding, později mj. druhý manžel Elizabeth Taylorové). Mladík doufá, že se mu podaří domoci se v nové zemi jmění, k čemuž mu může přispět bohatý místní podnikatel Sam Flusky (Joseph Cotten). Jenže místní honorace se na Fluskyho i jeho ženu Henriettu (Ingrid Bergmanová) dívá skrz prsty a odmítá se s nimi stýkat. Ani v tehdejší trestanecké kolonii se určité věci neodpouštěly. A mezi ně patřil sňatek aristokratky s podkoním, navíc zatížený smrtí jejího bratra. Kostýmní melodrama není právě oblíbený žánr slavného mistra napětí Alfreda Hitchcocka, nicméně Pod obratníkem Kozoroha patří k lehkému nadprůměru mezi obdobnými tituly, tehdy tak oblíbenými u filmového publika. Kromě zajímavého pohledu do historie pátého kontinentu snímek nabízí také procítěný výkon Ingrid Bergmanové v nezvyklé roli alkoholičky. Jak už to ovšem bývá, nejlepší postavou je tu zloduch, a sice hospodyně Millie v podání významné anglické divadelní herečky Margaret Leightonové. Jak bylo jeho zvykem, Hitchcock se tu objevuje i před kamerou - jako jeden ze tří mužů na schodech vládní budovy. Vysílání: 01.9., 10.45 hod., ČT2

Šťastný člověk
Zdědit restauraci může být radostná věc, ale nesmí po ní toužit někdo jiný. Pierre Richard v hlavní roli kanadské komedie (2009). Dále hrají: R. Girard, S. Testudová, L. Portalová, J.-N. Verreault a další. Režie Robert Ménard
Stárnoucí vysokoškolský profesor kvantové fyziky v Paříži, Pierre Martin patří k věčným optimistům a své studenty často zaskočí svým nekonvenčním výkladem na přednáškách. Když nečekaně zdědí po tetičce restauraci v Sainte-Simone-du-Nord, v malé vesnici v kanadském Quebecu, bere tuto zprávu jako možnost pozitivní změny. Příjezd do Kanady je mnohem méně růžový, než si to s dcerou Catherine představovali. Drsné podmínky zimy je trochu zaskočí a ještě musí bojovat s představami místních obyvatel, kteří se obávají, že cizinec bude vnášet nepříjemnosti do jejich života. Hlavní roli v komedii vytvořil známý francouzský herec Pierre Richard. Vysílání: 01.9., 12.45 hod., ČT2.

26.8.2013 00:08:57 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Kobry a Užovky příběh dvou bratrů

Kobry a Užovky

Kobry a užovky
Kryštof a Matěj Hádkovi v dramatickém příběhu dvou bratrů, kteří jsou si blízcí i vzdálení z ...celý článek


Velikáni filmu... Jean-Louis Trintignant

Atentát v Paříži

Atentát v Paříži
Jean-Louis Trintignant, Gian-Maria Volonté a Michel Piccoli v hlavních rolích dramatu insp ...celý článek


Životy slavných - Edvard Munch

A. Ekker Strande (Munch)

Munch
Čtyři tváře jednoho z největších umělců své doby. Norské životopisné drama (2023). Hrají: A. Ekker St ...celý článek


Věra Plívová-Šimková - 90 let

Věra Plívová-Šimková

Věra Plívová-Šimková
Dokumentární portrét režisérky, která se nesmazatelně zapsala do dějin české kinematog ...celý článek


Tenká červená linie

Tenká červená linie

Tenká červená linie
Válka v lůně přírody. Bitva v srdci člověka. Slavné a hvězdně obsazené válečné drama Te ...celý článek


Franz Kafka – 100 let

Amerika

Franz Kafka – známý neznámý
Slavný spisovatel a jeho dílo mezi mýtem a skutečností. Nový dokumentární ...celý článek


100. výročí úmrtí Franze Kafky

Franz Kafka

Kafka (2/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Výtvarné tipy 22. týden

Benátky

Mýty a fakta historie - Egypt (2/6)
Prokletí Tutanchamona. Příběh nejslavnějšího archeologického objevu vše ...celý článek


Sladké hry minulého leta Juraje Herze

Sladké hry minulého leta

Sladké hry minulého leta
Toužila vzlétnout ke slunci, a přitom sama zářila mnohem víc. Slovenský film podle ...celý článek


Filmové tipy 23. týden

Definice lásky

Modelář
Film Petra Zelenky a jeho přátel o tom, že něco je ve vzduchu. Hrají: K. Hádek, J. Mádl, V. Khek Ku ...celý článek


Tragický příběh romského chlapce

Cigán

Cigán
Příběh čtrnáctiletého romského chlapce, který prochází poznáním neúprosných zákonů vlastní komunity v ...celý článek


Filmové tipy 22. týden

Boxér

Tátova volha
Matka s dcerou se vydávají ve starém autě za nečekaným tajemstvím a skrytými vztahy zemřelého ...celý článek


Životem a dílem Gerharda Richtera

Nikdy neodvracej zrak

Nikdy neodvracej zrak
„Krásné je vše, co je pravdivé.“ Výpravné drama, inspirované životem Gerh ...celý článek


Film Franca Zeffirelliho s Cher

Čaj s Mussolinim

Čaj s Mussolinim
Hold velkodušnosti a odvaze britských dam, které svůj odpolední čaj pijí přesně ve čtyři b ...celý článek


Kukuřičný ostrov oceněný Křišťálovým glóbem

Kukuřičný ostrov

Kukuřičný ostrov
Život dědy a vnučky na úrodném ostrůvku uprostřed řeky Inguri – dárkyně života, ale ...celý článek


Výtvarné tipy 23. týden

Tom of Finland

Egypt (3/6)
Faraón a dobrodruh. V roce 1817 objevil Giovanni Belzoni v Údolí králů největší hrobku, rozsáhl ...celý článek



Časopis 22 - sekce

OPERA/ TANEC

Bubeníček International Ballet Gala

Jiří Bubeníček (Foto: Nadina Cojocaru)

Významný sólista a choreograf Jiří Bubeníček pořádá v Praze slavnostní galavečer s názvem Bubeníček Internatio celý článek

další články...