zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Krajina ze sbírek Patrika Šimona

Karel Postl dle L. Janschy - Trosky, (1803-1807)

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Současná výstava Severočeské galerie v Litoměřicích je zaměřená na dokumentární a uměleckou hodnotu krajinných pohledů na města, hrady a zámky v tvorbě českých, německých a rakouských grafiků, malířů a kreslířů v letech 1790-1860.
Výstava i k ní vydaná publikace maximálně vypovídají o tvorbě průkopníků české krajiny, mezi které počítáme Antonína Balzera, Karla Postla, Antonína Mánesa nebo Antonína Puchernu. Prostor věnovaný zakladatelům českého krajinářství je vymezen nejen univerzálním pojetím soukromé sbírky, ale především potřebou po zevrubném zhodnocení uměleckých kvalit, kterými se paradoxně nezabývají velké galerijní instituce.

Vedle významné kapitoly zahrnující pragensie jsou mimořádně zajímavým příspěvkem projektu práce saských kreslířů a grafiků, kteří objevovali krajinu Českého středohoří a mezi exponáty se nacházejí dosud nezveřejněné akvarely zpodobňující Děčín, Krupku u Teplic, Teplice, místa spojená s Drážďany i Saskem. V kontrastu známých i méně známých děl vystupuje panorama utváření romantické krajiny v meandrech mysli mnoha umělců, z jejichž výtvarného úsilí vznikla mocná krajinářská tradice, na které později stavěla generace Josefa Navrátila, Augusta Piepenhagena, Adolfa Kosárka, Maximiliana Haushofera, a dále krajinářská škola Julia Mařáka. Vedle kolorovaných grafických listů jsou vystaveny originální předlohové kresby (například Carla Crolla) a výběr nabízí i malířská díla, jež dosud nebyla publikována.
V Litoměřicích se umělecká kolekce pražského sběratele Patrika Šimona nepředstavuje poprvé. V roce 2012 zde diváci mohli shlédnout výstavu Konec (s)nové epochy, která představila vybrané kapitoly umění secese a symbolismu.

Patrik Šimon již dvacet let buduje rozsáhlou uměleckou sbírku od gotického umění přes renesanci, manýrismus, baroko až po umění 19. století. Kolekce má své reprezentativní vrcholy také v umění secese, symbolismu, nastupující moderny a meziválečné evropské avantgardy. Její rozsah čítá úctyhodných šestnáct tisíc položek, přičemž sběratel klade hlavní důraz na práce na papíře, tedy kresby a grafické listy. Ze sbírky se ročně realizuje několik vlastních výstav doma i v zahraničí, výjimku netvoří ani zápůjčky uměleckých děl do významných institucí (např. Národní galerie v Praze). Mezi mimořádně zajímavé výstavy z poslední doby lze počítat projekt Zamlčená moderna. Iluze a sny. Středoevropské umění ze sbírky Patrika Šimona. 1880-1930, jež zaznamenala velký úspěch jak v německém Bayreuthu, tak roku 2013 v rakouském Landesmuseu v St. Pöltenu. Každou výstavu doprovází graficky precizní katalog nebo obrazová monografie, na nichž se autorsky podílejí přední historici umění.

Výstava Krajin ze sbírek Patrika Šimona probíhá v litoměřické galerii od 13. června do 21. září 2014.

16.6.2014 14:06:51 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 44 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hráči (Činoherní klub)

Články v rubrice - Výstavy

Nejkrásnější české knihy 2023 vystaveny v NM

Nejkrásnější české knihy 2023

Syrově uhrančiví Muklové a šlajsny, ilustrovaná historie ragby, Štěpánka Haničincová a Čertík Bertík ve mnohak ...celý článek



Časopis 44 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 44. týden

Pavel Zedníček

Komici na jedničku - Luděk Sobota
Pozvání Petra Nárožného do Muzea komiků tentokrát přijal skvělý herec a k celý článek

další články...