zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Naše tradice

Naše tradice: Pálení čarodějnic

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Naše tradice: Pálení čarodějnic
Z jakých rituálů a pověr se zrodila tradice stavění hranic v předvečer prvního máje, které opět vzplanou po dnešním západu slunce? (2014). Režie R. Vašíček. Filipojakubská noc, která připadá na 30. dubna, vzbuzovala u našich předků bázeň i úctu. Věřili, že právě tento soumrak otevíral cestu temným silám, které bylo třeba zapudit, osvítit a plamenem očistit. Čeho se báli a jak se chránili? Co symbolizovalo házení zapálených košťat, skákání přes oheň a samotné upalování čarodějnic? Jaké rituály v tuto noc mohli pořádat dávní Keltové, kteří slavili svůj Beltaine? A jak si očistnou moc ohně vysvětlovala středověká inkvizice? Na všechny otázky odpoví průvodce pořadem Miroslav Táborský, jenž se připojí k ohnivé slavnosti, která již dnes nevzbuzuje bázeň.
Vysílání: 30.4., 09.00 hod., ČT2

Naše tradice: 1. máj
Miroslav Táborský objevuje dávné a často pozapomenuté zvyky spjaté se dnem, který je pro nás dnes spojen hlavně s příležitostí pro vyznávání lásky (2014). Režie M. Nešlehová. První květnový den je tradičně chápán jako svátek lásky a lidových oslav jara a plodnosti. Temné síly poslední dubnové noci byly zapuzeny a vše bylo očištěno. Na návsích se právě jako symboly plodnosti, ale i na ochranu proti zlým silám vztyčovaly vyzdobené májky a kolem nich se tančilo a slavilo. Tímto dnem ale také začal měsíc, kdy naši předci nedoporučovali pořádat svatby. Proč a jaké další zvyky jsou s májovými slavnostmi spojeny?
Vysílání: 01.5., 09.00 hod., ČT2

Folklorika: Když se staví máj
Na moravsko-slovenském pomezí ve vsi Červený Kameň je tradiční stavění máje adrenalinovým zážitkem (2016). Režie M. Janičík. Stavění májů je dávná slovanská tradice, která přetrvává dodnes. Máje v minulosti nejčastěji představovaly mladé stromky, většinou smrky nebo jedle, a stavěly se kvůli hojnosti a dostatku plodů nebo krmiva. Odtud už je jen krůček k významu, který se nejčastěji skloňuje v dnešní době. Vesnička Červený Kámen se nachází na moravsko-slovenské hranici, v srdci CHKO Bílé Karpaty. Přímo nad vsí se rozprostírá známé skalní bradlo, podle kterého vesnice dostala svůj název. Jde o nepřehlédnutelnou dominantu, na jejímž vrcholu stavějí místní mládenci májku tak, aby ji viděly všechny dívky ze vsi, a také proto, aby jim ji chlapci ze sousední dědiny neskáceli. Postavit máj na vysoké skále, na pár čtverečních metrech, navíc nad hlubokou roklinou, není vůbec jednoduché. Chlapci se na tuto riskantní událost chystají celé týdny.
Vysílání: 01.5., 10.20 hod., ČT2

22.4.2019 18:04:11 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Dokumentární cyklus Semafor atd.

Jiří Suchý (Semafor atd.)

Semafor atd. (1/8)
Spletitá cesta legendárního autorského divadla, které na podzim oslaví 65 let od svého z ...celý článek


Komorní scéna Aréna – 30 let

S nadějí i bez ní

Třicet komorních sezón
Pečlivá dramaturgie, náročný repertoár a kritický pohled na svět, kořeněný cynickým ...celý článek


Divadelní tipy 27. týden

Helena Růžičková

Bohdalová a Dvořák
Luděk Sobota uvádí díl z cyklu mapujícího uměleckou dráhu legendárních komediálních dvoj ...celý článek


Divadelní tipy 26. týden

Libuše Geprtová v Babičce

Tichý život Divé Báry
Skryté stránky života velké dramatické herečky Vlasty Fialové, spojené po většinu živ ...celý článek


Z první řady... Ivan Trojan

Ivan Trojan (Černá díra)

Černá díra
Co se odehrává v časové smyčce... Úspěšná crazy komedie Dejvického divadla (2011). Hrají: I. Tro ...celý článek



Časopis 26 - sekce