zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 22. týden

Dick Whittington

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Dick Whittington
Pohádka o chudém chlapci a mluvící kočce, která mu přinesla štěstí (1993). Hrají: M. Sobotka, H. Ševčíková, V. Brabec, P. Štěpánek, L. Tokoš, D. Hlaváčová, R. Merunková a další. Scénář H. Sýkorová. Kamera M. Dostál. Režie V. Janečková. Stará anglická legenda o chudém chlapci, který se stal starostou města Londýna, posloužila jako předloha k pohádkovému zpracování. Sirotek Dick Whittington (M. Sobotka) nedostal do vínku nic míň a nic víc než poctivost, pracovitost, upřímnost, smysl pro čest a spravedlnost. Tyto vlastnosti a trocha štěstí mu dopomohou k tomu, že se stane váženým a bohatým mladým mužem i milujícím manželem. A tak si tenhle mile staromódní příběh, v němž slušnost, píle a vlastní přičinění vedou k dosažení úspěchu a životního naplnění, uchovává až po dnešní časy sympatickou a potřebnou aktuálnost. V pohádce se dále můžete těšit na H. Ševčíkovou, P. Štěpánka, či na Vladimíra Brabce, od jehož narození nedávno uplynulo 85 let (15. 5. 1934 – 1. 9. 2017), který si zahrál pana Fitzwarena.
Vysílání: 01.6., 13.05 hod., ČT1

Sváteční slovo herečky Lenky Sedláčkové
Milenka svého života (Premiéra). Matka pěti dětí, hluboce věřící žena, herečka Divadla loutek Ostrava Lenka Sedláčková své Sváteční slovo nazvala „Milenka svého života“. Ve své úvaze vychází z citátu z knihy držitele Nobelovy ceny za literaturu Rabíndranátha Thákura Naplnění života. Bengálský básník, prozaik, dramatik a filozof totiž tvrdí: „Ve své podstatě není člověk ani otrokem svým ani otrokem světa, je milencem. Jeho svoboda a vyvrcholení je v lásce...“
Vysílání: 02.6., 12.50 hod., ČT2
Opakování: 02.6., ČT1., 03.6., ČT1., 07.6., ČT1

Třistatřicettři
Okamžiky života, jak se jeví ve fotografii, próze či ve vzpomínkách. Hosty moderátorů Jana Lukeše a Jana Schmida budou novinář Ondřej Kundra, publicista Jiří Janoušek, prozaička Lidmila Kábrtová či hudebník a fotograf Lukáš Kuta (Premiéra). Z pouhých záblesků paměti se často skládá naše historie, a přece dovede být zejména v uměleckém podání tak výmluvná. Novinář Ondřej Kundra se ke svému dvojpříběhu z období dvou totalit Vendulka inspiroval fotografií Jana Lukase. Hudebník a fotograf Lukáš Kuta sestavil knihu dosud nepublikovaných snímků z poválečné Prahy, jejichž autorem je jeho dědeček, kameraman Josef Illík. Publicista Jiří Janoušek rozšířil svou někdejší knihu rozhovorů s Janem Werichem o dokumentární poklady z rodinného werichovského archivu. A krom toho budou moderátoři literární revue Jan Lukeš a Jan Schmid hovořit o jedinečných okamžicích našich životů s prozaičkou Lidmilou Kábrtovou nad její knihou Místa ve tmě a s fotografem Janem Williamem Drnkem nad foliantem fotek dokumentujících famózně Slovanskou epopej Alfonse Muchy. V nich se díky němu časové setkává s nadčasovým, s věčností historického mýtu.
Vysílání: 29.5., 22.30 hod., ČT art
Opakování: 03.6., ČT art

Mýtus jménem Frankenstein
I po více než dvou stoletích od vydání láká román Mary Shelleyové ke stále novým filmovým i televizním zpracováním. Francouzský dokument (Premiéra). Příběh hrůzostrašného monstra a jeho tvůrce doktora Frankensteina fascinuje lidi už více než dvě století. A přitom na samém počátku bylo zcela běžné letní vymýšlení a vyprávění strašidelných příběhů. Zažila to asi většina z nás: deštivé dny o dovolené mohou být zaplněny různě, ze všeho nejlepší je ale právě vymýšlení strašidelných historek. Ne každé společnosti se ovšem podaří během takové deštivé dovolené vytvořit základ hned pro dvě pozdější legendy. Zatímco Mary Shelleyová vymyslela Frankensteina, lord Byron napsal příběh o upírovi. Ten poté přepsal a vydal J. W. Polidori a položil tak základy k pozdějšímu draculovskému fenoménu. Frankenstein začal žít svým životem. Necelých sto let po vzniku románu se přihlásil o slovo i film, hrozivé monstrum si zahrál například věhlasný herecký chameleon Robert DeNiro. Dokumentární film nám poodhalí zákulisí vzniku Frankensteina a zajímavé zázemí, z nějž pocházela jeho autorka. Dozvíme se mnohé o tehdejších zvycích i vědeckých objevech.
Vysílání: 30.5., 22.25 hod., ČT art
Opakování: 31.5., ČT art., 04.6., ČT art

Alexandr Dumas starší (1/3) / Dobytí Paříže
Vladimír Menšík v titulní roli televizní trilogie Jaroslava Dietla, od jehož narození letos uplynulo 90 let. Podle románu André Mauroise (1970). Dále hrají: J. Štěpánková, J. Langmiler, A. Hegerlíková, J. Gruss, J. Šulcová, F. le Breux, M. Drahokoupilová, J. Patočka, F. Filipovský, P. Haničinec a další. Kamera A. Navara. Režie J. Dudek. Trilogie o životních osudech jednoho z nejslavnějších francouzských spisovatelů, vypravěče báječných příběhů, vznikla podle románu A. Mauroise. Televizního zpracování se ujal autor a scenárista nejznámějších českých seriálů J. Dietl, od jehož narození nedávno uplynulo devadesát let. V režii renomovaného J. Dudka titulní roli svým temperamentem a charismatem obdařil V. Menšík. Ve své době zaručovala všechna tato jména kvalitu a premiéra se stala velkou událostí s příznivým diváckým ohlasem. Sledujme tedy životní osudy slavného francouzského spisovatele Alexandra Dumase staršího, autora Tří mušketýrů, Hraběte Monte Christa a dalších 255 svazků románů, dramat a cestopisů. První epizoda zachycuje příchod ambiciózního pětadvacetiletého francouzského mladíka Alexandra do Paříže roku 1822, aby zde naplnil své touhy a stal se spisovatelem, dramatikem a slavnou osobností. Zpočátku naráží v uměleckých kruzích na nepřízeň, ale obětavě se ho ujme mladá švadlenka Kateřina, která s ním po čase čeká dítě. To však Alexandrovi nebrání zaplést se s dalšími ženami, ženit se totiž nehodlá. Přes počáteční umělecké nezdary a komplikované milostné vztahy Dumas získává renomé a svým talentem začíná dobývat francouzského čtenáře.
Vysílání: 02.6., 20.20 hod., ČT art

20.5.2019 18:05:40 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Sladké hry minulého leta Juraje Herze

Sladké hry minulého leta

Sladké hry minulého leta
Toužila vzlétnout ke slunci, a přitom sama zářila mnohem víc. Slovenský film podle ...celý článek


Životem a dílem Gerharda Richtera

Nikdy neodvracej zrak

Nikdy neodvracej zrak
„Krásné je vše, co je pravdivé.“ Výpravné drama, inspirované životem Gerh ...celý článek


Franz Kafka – 100 let

Amerika

Franz Kafka – známý neznámý
Slavný spisovatel a jeho dílo mezi mýtem a skutečností. Nový dokumentární ...celý článek


Filmové tipy 23. týden

Definice lásky

Modelář
Film Petra Zelenky a jeho přátel o tom, že něco je ve vzduchu. Hrají: K. Hádek, J. Mádl, V. Khek Ku ...celý článek


Tragický příběh romského chlapce

Cigán

Cigán
Příběh čtrnáctiletého romského chlapce, který prochází poznáním neúprosných zákonů vlastní komunity v ...celý článek


Velikáni filmu... Jean-Louis Trintignant

Atentát v Paříži

Atentát v Paříži
Jean-Louis Trintignant, Gian-Maria Volonté a Michel Piccoli v hlavních rolích dramatu insp ...celý článek


Filmové tipy 22. týden

Boxér

Tátova volha
Matka s dcerou se vydávají ve starém autě za nečekaným tajemstvím a skrytými vztahy zemřelého ...celý článek


Kukuřičný ostrov oceněný Křišťálovým glóbem

Kukuřičný ostrov

Kukuřičný ostrov
Život dědy a vnučky na úrodném ostrůvku uprostřed řeky Inguri – dárkyně života, ale ...celý článek


100. výročí úmrtí Franze Kafky

Franz Kafka

Kafka (2/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Věra Plívová-Šimková - 90 let

Věra Plívová-Šimková

Věra Plívová-Šimková
Dokumentární portrét režisérky, která se nesmazatelně zapsala do dějin české kinematog ...celý článek


Tenká červená linie

Tenká červená linie

Tenká červená linie
Válka v lůně přírody. Bitva v srdci člověka. Slavné a hvězdně obsazené válečné drama Te ...celý článek


Výtvarné tipy 23. týden

Tom of Finland

Egypt (3/6)
Faraón a dobrodruh. V roce 1817 objevil Giovanni Belzoni v Údolí králů největší hrobku, rozsáhl ...celý článek


Výtvarné tipy 22. týden

Benátky

Mýty a fakta historie - Egypt (2/6)
Prokletí Tutanchamona. Příběh nejslavnějšího archeologického objevu vše ...celý článek


Film Franca Zeffirelliho s Cher

Čaj s Mussolinim

Čaj s Mussolinim
Hold velkodušnosti a odvaze britských dam, které svůj odpolední čaj pijí přesně ve čtyři b ...celý článek


Životy slavných - Edvard Munch

A. Ekker Strande (Munch)

Munch
Čtyři tváře jednoho z největších umělců své doby. Norské životopisné drama (2023). Hrají: A. Ekker St ...celý článek


Kobry a Užovky příběh dvou bratrů

Kobry a Užovky

Kobry a užovky
Kryštof a Matěj Hádkovi v dramatickém příběhu dvou bratrů, kteří jsou si blízcí i vzdálení z ...celý článek



Časopis 22 - sekce

HUDBA

Lucie Bílá a její pocta Petru Hapkovi

Hvězdy jsou jak bonbónky

Nový videoklip k písni Hvězdy jsou jak bonbónky dává vzpomenout na fenomenální práci dua Petra Hapky a Michala celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Bubeníček International Ballet Gala

Jiří Bubeníček (Foto: Nadina Cojocaru)

Významný sólista a choreograf Jiří Bubeníček pořádá v Praze slavnostní galavečer s názvem Bubeníček Internatio celý článek

další články...