Kniha přednášek Josefa Svobody: Architektura imaginárního
autor: archiv
zvětšit obrázekInstitut umění – Divadelní ústav a vydává knihu složenou z přednášek scénografa Josefa Svobody odprezentovaných v roce 1986 v Miláně. Kniha nese název Architektura imaginárního a její křest proběhnul v Galerii středočeského kraje v Kutné hoře v rámci zahájení výstavy Josef Svoboda – scénograf. Na počest letošního stého výročí narození Josefa Svobody (1920 – 2002) připravil na jaře 2020 IDU také online výstavu, která byla prodloužena do konce roku 2020.
V roce stého výročí narození Josefa Svobody, jednoho z nejvlivnějších scénografů světového divadla, se českým čtenářům vůbec poprvé v úplnosti dostává vzácný doklad jeho pedagogické činnosti a uvažování o divadle: přepisy přednášek, které vedl na milánské Škole dramatického umění Paola Grassiho roku 1986. Unikátní master class představuje Svobodu coby všestranného divadelníka, u nějž se praktické myšlení a dokonalé zvládnutí technologií a řemesla snoubí s mimořádným koncepčním, dramaturgickým uvažováním o úloze výtvarné stránky inscenace. Svoboda všechny své teze dokládá na zcela konkrétních příkladech a nechává nahlížet do zákulisí řady významných inscenací českého i světového divadla čtyřicátých až osmdesátých let 20. století. Bohatý obrazový doprovod navíc přináší řadu fotografií a návrhů, jež dosud nebyly knižně publikovány.
Svobodovy scénografické přednášky z milánské Školy dramatického umění Paola Grassiho nemusejí být českým čtenářům úplně neznámé. V dosavadní literatuře se často uváděly pod názvem Milánské lekce – italská publikace, jejíž editorkou byla Flavia Foradiniová, totiž vyšla v takto pojmenované edici. Nynější text v překladu Mariny Feltlové vychází z tohoto původního italského vydání. V archivu Josefa Svobody se zároveň dochovaly i videonahrávky z těchto seminářů, které jsou v knize reflektovány. Oproti italské publikaci jsou opraveny dílčí nepřesnosti (zejména ohledně datace inscenací či dalších obdobných historických detailů), je ovšem zachován formát zaznamenaných přednášek včetně dotazů z auditoria.
IDU také na počest výročí vytvořil online výstavu, dostupnou na webových stránkách www.svoboda100.idu.cz, nově přístupnou až do konce roku 2020. Dílo Josefa Svobody je tak možné si přiblížit i za současných omezení.
Časopis 44 - rubriky
Časopis 44 - sekce
HUDBA
Kvarteto Point of Few přichází s prvním singlem
Kapela Point of Few, která kombinuje elektronickou hudbu a pop se současným jazzem, vydá 29. listopadu na labe celý článek
OPERA/ TANEC
Klavírní festival Rudolfa Firkušného 2024
Koncertem sira Andráse Schiffa bude v sobotu 2. listopadu zahájen 12. ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firk celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Znamenitý debut kultovního režiséra Paola Sorrentina
Přebytečný člověk
Nejsou dvojčata, ale přesto jsou v lecčem totožní – podobně jako zdánlivě rozdílné celý článek