zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 10. týden

Muži v offsidu

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Bylo nás pět (2/6) - Andělíček policajt
Jsou prázdniny, ale Péťa má stále domácí vězení. Český seriál podle humoristického románu Karla Poláčka, jehož 130. výročí narození si v tomto měsíci připomínáme (1994). Hrají: A. Novák, D. Veškrnová, O. Navrátil, J. Pauer, Š. Benyovszký, J. Müller, J. Hladík, S. Nováková, B. Srncová, N. Konvalinková, N. Boudová, S. Zindulka, J. Langmajer, V. Vydra, J. Pecha a další. Scénář O. Vogeltanz. Kamera M. Šec. Režie K. Smyczek. Jsou prázdniny, ale Péťa Bajza má stále domácí vězení. A navíc tatínek zadřel motor Harleye, což mu nepřidalo na náladě. Začíná krize a obchody nejdou. Městečko prožívá své drobné starosti, jak nejlépe přežít. V obchodnické Bajzově rodině ochota k zákazníkovi přinese Péťovi vysvobození: paní továrníková požádá pana Bajzu, zda by Péťa nemohl dohlédnout na Otakárka. A tak se Péťa dostane nejen k Soumarovům, ale vůbec z domu. Kluci, "co spolu chodí," se poperou se svými nepřáteli Habrováky, Péťa s Otakárkem žebrají u kapličky, protože náhoda způsobila, že Otakárek vypadá, jako by mu patřila dřevěná noha pana Zilvara z chudobince. Péťa se začíná zajímat o "milostné" problémy... Druhý díl vypráví o tom, jak bohatství není všechno a nenásilně zdůrazňuje, že pro děti je nenahraditelné zázemí ve spořádané a milující se rodině, i když její denní provoz občas skřípe. Podle scénáře Ondřeje Vogeltanze natočil populární rodinný seriál v roce 1994 režisér Karel Smyczek a uvádíme jej v HD verzi.
Vysílání: 12.3., 14.20 hod., ČT1

Muži v offsidu
Těžký život fotbalových fanoušků ve stále svěží komedii podle románu Karla Poláčka, jehož 130. výročí narození si v tomto měsíci připomínáme (1931). Hrají: H. Haas, J. Plachta, E. Fiala, T. Pištěk, J. Vanerová, J. Štěpničková, B. Kysílková, F. Kühne, E. Nollová a další. Scénář: J. Neuberg, F. Tichý a V. Rýpar. Kamera V. Vích. Režie S. Innemann. Stále svěží filmovou komedii Muži v offsidu natočil roku 1931 režisér Svatopluk Innemann podle stejnojmenného humoristického románu Karla Poláčka (22. 3. 1892 – 21. 1. 1945). Sportovní veselohra tehdy byla – a vlastně na dlouhou dobu i zůstala – vcelku ojedinělým zjevem v české filmové dramaturgii, třebaže její zcela mimořádný úspěch u obecenstva přímo volal po rychlém následování. O tento úspěch (film běžel v pražských premiérových kinech celých 12 týdnů a měl i velmi pochvalné kritiky) se stejnou měrou zasloužila Poláčkova vtipná a oblíbená předloha a vynikající herecké výkony, jimž všem dominoval pan Načeradec znamenitého herce Huga Haase, který zde vytvořil svou první velkou filmovou roli. Jeho spoluhráči byli Jindřich Plachta v roli starého Habáska, Theodor Pištěk jako pan Šefelín a v drobnější roli pana Hátleho, zákazníka pana Habáska, Jaroslav Vojta. Méně výrazná je milenecká dvojice karikujícího Emana Fialy a Jiřiny Štěpničkové, která zde vytvořila jednu ze svých prvních filmových rolí. Milovníci staré Prahy a sportovní fanoušci ocení dokumentární záběry z fotbalového stadionu na Letné, je zde zachycen i populární rozhlasový redaktor Josef Laufer.
Vysílání: 12.3., 15.25 hod., ČT1
Opakování: 13.3., ČT1

Uchem jehly
Setkání Zbigniewa Czendlika se spisovatelkou Karin Lednickou. Režie L. Cmíral (Premiéra). Pozvání do dnešního dílu pořadu Uchem jehly přijala bývalá nakladatelka, překladatelka a novinářka, která před několika lety razantně vstoupila mezi úspěšné české autorky knihou Šikmý kostel. Do širšího čtenářského povědomí tak dostala svůj rodný kraj a Karvinou. Karin Lednická je nejen schopnou spisovatelkou, ale také nadšenou cestovatelkou či držitelkou Ceny Ústavu pro studium totalitních režimů za mimořádný přínos k reflexi novodobých dějin. O tom všem si s ní bude povídat Zbigniew Czendlik.
Vysílání: 13.3., 12.00 hod., ČT2
Opakování: 17.3., ČT2., 19.3., ČT2

Impromptu
Kdo není milován, je sám i uprostřed davu. Britsko-francouzský film o lásce George Sandové a Fryderyka Chopina (1990). Hrají: J. Davisová, H. Grant, M. Patinkin, B. D´Agoultová, J. Sands. E. Thompsonová, G. Corraface a další. Režie James Lapine. Nejprve jí učarovala jeho hudba. A pak on sám, tak jiný než všichni, kteří se jí dosud dvořili a s nimiž žila: křehký, slabý, zranitelný. Nebyla zvyklá, že by musela o přízeň mužů bojovat. A těžko se smiřovala s tím, že se jí některý dokonce vyhýbá a utíká před ní. Nebylo to ovšem tak nepochopitelné. Žena ve své době jedna z nejznámějších na světě, žena oblékající mužský oděv, kouřící dýmku, proslavená svými skandálními romány a ještě skandálnějším sexuálním životem musela jemnému, neduživému skladateli nahánět přímo hrůzu. Možná že nebylo psáno ve hvězdách, že se ti dva mají nakonec sblížit. Spisovatelka George Sandová, vlastním jménem Amandine Lucie Aurore baronka Dudevantová, však nebyla z žen, které se tak snadno vzdávají. Příběh zrodu milostného vztahu mezi slavnou francouzskou spisovatelkou George Sand a největším polským hudebním skladatelem Fryderykem Chopinem je zasazen do přelomu první a druhé poloviny třicátých let předminulého století. Popisuje zřídka vídaný zrod vztahu: mužsky se šatící ženu-matku v již značně zralém věku, která dobývá mladého, těžce nemocného muže všemi zbraněmi, jimiž disponuje: na prvním místě jsou to intelekt a ráznost, teprve později i přirozená ženská slabost. Láska dvou uměleckých velikánů, emancipační rozměr revolty nezkrotné baronesy i odvaha, kterou prokázala při dobývání svého budoucího partnera, zaujme silným emocionálním nábojem. V rolích dvou protagonistů této nevšední lovestory excelují Judy Davisová a Hugh Grant.
Vysílání: 10.3., 20.15 hod., ČT art

Třistatřicettři
Účtování jako činnost prospěšná i literatuře. S moderátory Janem Lukešem a Janem Schmidem budou hovořit spisovatel Ludvík Hess, muzikanti Vladimír Mišík a Petr Ostrouchov, hudební publicista Pavel Klusák a historička fotografie Daniela Mrázková. Režie V. Křístek (Premiéra). Má dáti, dal, tak účtuje každý z nás třeba nad rodinným rozpočtem. Někdy je ale dobré účtovat i v obecnějším slova smyslu, vypořádat se s minulostí. Jak se to dělá? Spisovatel a otec babyboxů Ludvík Hess připravil už tři antologie časopisu Divoké víno, který vychází od roku 1964. Vladimír Mišík a Petr Ostrouchov vydali další album zhudebněné poezie Noční host. Publicista Pavel Klusák analyzuje jeden z našich kulturních mýtů v obsáhlé monografii Gott. Československý příběh. A historička fotografie Daniela Mrázková zachytila v Příbězích slavných fotografií celkem šedesát šest „skrytých tváří historie“. O tom všem budou hosté debatovat s moderátory literární revue Janem Lukešem a Janem Schmidem.
Vysílání: 10.3., 22.40 hod., ČT art
Opakování: 14.3., ČT art

28.2.2022 17:02:43 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Mexické drama Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení
Putování matky za ztraceným synem syrovou krajinou severního Mexika – končinam ...celý článek


Výtvarné tipy 26. týden

Renoir: portrétista proměn

Velká Británie z výšky II: Národní poklady
Karel III. jako nový panovník Spojeného království spravuje male ...celý článek


Sarajevský atentát 1914 – 110 let

Sarajevo 1914

Sarajevo 1914
Konspirace v pozadí události, která zahájila první světovou válku. Koprodukční film České tel ...celý článek


Dobové drama Arvéd

Michal Kern (Arvéd)

Arvéd
Osudy tajemného okultisty Arvéda Smíchovského, který se zaprodal jak nacistům, tak po válce komunistů ...celý článek


Dokument Špion v FBI

Robert Hanssen

Špion v FBI
Robert Hanssen je zdánlivě rodinný typ, oddaný katolík a kariérní agent FBI. Přitom zradí důvěr ...celý článek


Výtvarné tipy 25. týden

Ztracené poklady Egypta: Prokletí mumie

Mýty a fakta historie - Egypt (5/6)
Záhada Rosettské desky. Strhující příběh vzácného archeologického pokla ...celý článek


Helena Třeštíková výročí

Helena Třeštíková

Na návštěvě u Heleny Třeštíkové
Ohlédnutí za ranou tvorbou dnes světoznámé tvůrkyně dokumentárních filmů s ...celý článek


Literární tipy 26. týden

Kniha snů Karen Blixenové

Kafka (6/6) - Dora
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Pre ...celý článek


Příběhy filmových legend

Nicole Kidmanová

Nicole Kidmanová: oči dokořán
Narodila se na Havaji, ale je nejzářivější australskou hvězdou všech dob. Fra ...celý článek


Filmové tipy 25. týden

Ivan Trojan (Jedna ruka netleská)

Jedna ruka netleská
Jiří Macháček a Ivan Trojan v černé komedii o věčném smolaři (2003). Film uvádíme u pří ...celý článek


Filmové tipy 26. týden

Hrdinové z Telemarku

Tak tohle je ten svět...
Skvělý režisér nestárnoucích filmových komedií Oldřich Lipský, od jehož narození u ...celý článek


Ivan Trojan – 60 let

Ivan Trojan (Šarlatán)

Šarlatán
Měl výjimečné léčitelské schopnosti, ale musel bojovat i s vlastními démony. Drama inspirované živ ...celý článek


Literární tipy 25. týden

Kafka - Milena

Kafka (5/6) - Milena
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. P ...celý článek



Časopis 25 - sekce

HUDBA

Darin popová hvězda ze Švédska

Darin (Zdroj: darinofficial.com)

Švédská superstar Darin Zanyar nyní vstupuje do své dosud nejautentičtější a nejosvobozenější hudební i životn celý článek

další články...