zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Novoroční koncert z pražského Rudolfina

Novoroční koncert České filharmonie

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Novoroční koncert České filharmonie 2023
Přímý přenos první letošní hudební události z pražského Rudolfina. Program z děl španělské hudby diriguje J. Mena, v pěveckých partech se představí mezzosopranistka C. Mouriz, slavný Aranjuezský koncert přednese kytarový virtuos P. Sáinz Villegas. Režie T. Šimerda. Novoroční oslavy s Českou filharmonií nás letos uprostřed zimy zavedou do slunného Španělska a vedle jiskřivých tanečních rytmů nabídnou také ikonické dílo pro kytaru a orchestr – Rodrigův Aranjuezský koncert. „V chladném počasí přelomu roku se hudební cesta do Španělska bude hodit,“ upozorňuje španělský dirigent Juanjo Mena. „Na této cestě se k nám připojí dva mimořádní sólisté: přivítáme světového vyslance španělské kytary Pabla Sáinze Villegase a všestrannou mezzosopranistku Claru Mouriz.“

O Rodrigově Aranjuezském koncertu platí nejen to, že je zřejmě nejznámějším dílem pro kytaru a orchestr, ale především je to jedno z nejoriginálnějších mistrovských děl dvacátého století, zvláště díky úchvatné prostřední pomalé části s úvodní melodií v anglickém rohu, kterou vzápětí slyšíme i v podání kytary. Skladateli byly inspirací královské zahrady paláce ve městě Aranjuez nedaleko Madridu, dílo dokonale reflektuje přírodní vjemy – sám skladatel popsal, že skladba zachycuje „vůni magnolií, zpěv ptáků a zurčení fontán.“ Mezzosopranistka Clara Mouriz dodá punc autenticity provedení hudby z baletu Třírohý klobouk Manuela de Fally, vyznačující se důmyslnou instrumentací a nezaměnitelně španělskými tanečními rytmy. Ve volnějším tempu se ponese výběr z honosných Canciones Negras Xaviera Montsalvatge. „Namísto novoročního ohňostroje se vás pokusíme oslnit jiskřivou energií Turinových Fantastických tanců. Těšíme se na oslavu Nového roku v Rudolfinu s vámi a se skvělou Českou filharmonií,“ dodává Juanjo Mena.
Vysílání: 01.1., 20.00 hod., ČT art

V přestávce: České houslové legendy – Josef Slavík
Životní a umělecké cesty světově proslulého houslisty a skladatele, také nazývaného „český Paganini“, pohledem současného virtuosa Pavla Šporcla (2018). Režie M. Kubala.
Pojem "česká houslová škola" a jména Jan Kubelík či Otakar Ševčík zná celý svět. Jan Kubelík patří dle historiků mezi deset nejlepších houslistů historie, počínaje Paganinim, Otakar Ševčík k nejdůležitějším pedagogům. Patří k nim pravděpodobně i největší talent naší historie, houslista Josef Slavík – přímý, byť mladší konkurent Paganiniho, kterého sám mistr uznával. Portrét tohoto umělce byl natočen na zámku Hořovice a průvodcem je jeden z našich nejlepších houslistů současnosti Pavel Šporcl. Provede nás životními cestami a uměleckou kariérou mistra houslové hry a skladatele Josefa Slavíka (*26. 3. 1806 – †30. 5. 1833), jemuž byl vyměřen příliš krátký čas, naplněný přesto úžasnou tvorbou.

19.12.2022 17:12:25 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Jonas Kaufmann v hlavní roli snové opery

Jonas Kaufmann

E. W. Korngold: Mrtvé město
Hvězdný tenorista Jonas Kaufmann v hlavní roli snové opery o třech dějstvích po ...celý článek


Legendární salcburská Traviata

Traviata

Legendární salcburská Traviata
Slavná inscenace režiséra Willyho Deckera nejznámější Verdiho opery na Salcb ...celý článek


Česká filharmonie Open air 2024

Česká filharmonie Open air

Česká filharmonie Open air 2024
Přímý přenos oblíbeného koncertu pod širým nebem z pražského Hradčanského n ...celý článek


Libuše Domanínská – 100 let

Libuše Domanínská

Jen ve zpěvu
Medailon světoznámé operní pěvkyně Libuše Domanínské, která svůj umělecký život spojila předev ...celý článek



Časopis 25 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 26. týden

Hrdinové z Telemarku

Tak tohle je ten svět...
Skvělý režisér nestárnoucích filmových komedií Oldřich Lipský, od jehož narození u celý článek

další články...