zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Rudolf Těsnohlídek

Rudolf Těsnohlídek

autor: Z webu   

Kdo by neznal příhody vychytralé lišky, které její autor přisoudil jméno Bystrouška. Ta se stala předlohou operního díla, ale i četných zpracování divadelních. Dne 12. ledna jsme si připomněli 80. výročí úmrtí spisovatele Rudolfa Těsnohlídka. Povídku Liška Bystrouška napsal roku 1922.
Český básník, prozaik, novinář a překladatel. Jeho tvorba, psaná moravským dialektem, byla ovlivněna impresionismem a severskými literaturami. V lyrických prózách a básnických sbírkách vyjadřoval životní deziluzi, pesimismus a emocionální napětí vyplývající z vnímání tragických stránek života. Každodenní práce žurnalisty ho inspirovala k napsání próz, v nichž zachytil nestylizovaný obraz všedního života, často s humornou nadsázkou, a podal psychologicky věrné portréty drobných postav a figurek. V nejúspěšnějším, lyricky laděném pohádkovém vyprávění vyjádřil lásku k přírodě i spontánně optimistický pohled na život.

Rudolf Těsnohlídek pocházel z rodiny zemědělce. Vystudoval gymnázium v Čáslavi a v Hradci Králové, na pražské filozofické fakultě si zapsal češtinu, historii a francouzštinu, ale studium nedokončil. Debutoval roku 1901, pod pseudonymem Arnošt Bellis otiskl báseň v brněnském časopise Morava. V prvních Těsnohlídkových pracích se mísí vlivy dekadence, impresionismu a především symbolismu: jde o lyrické dialogy shrnuté ve sbírce Nénie (1902) a soubory próz Dva mezi ostatními (1906) a Květy v jíní (1908). V počátečním období tvorby psal Těsnohlídek též práce dramatické, ale provedeny byly pouze dvě aktovky: Panenky (1906) a Příval (1928, posmrtně), obě v Brně. Jejich tématem jsou partnerské vztahy.

Skutečným uměleckým činem se stala až rozsáhlá povídka Liška Bystrouška, která vznikla jako slovní doprovod k cyklu kreseb Stanislava Lolka (opět jako seriál v Lidových Novinách, knižně poprvé 1920). Tato oslava svobodného života ukazuje důvěrnou autorovu znalost přírody: tehdy bydlel u Brna, v Bílovicích nad Svitavou, a tamní lesy zvolil za prostředí pro děj povídky. Kniha se od ostatních Těsnohlídkových prací liší především úsměvnou pohodou, optimismem a radostí. Na rozdíl od brněnských románů, kde pranýřoval lidské neřesti a nešvary, v Lišce Bystroušce je autor ke svým hrdinům shovívavý. Svět lidí kritizují pouze zvířata a srovnávají jeho nepřirozenost a konvence se svým světem volnosti a harmonie. - Skladatel Leoš Janáček patřil k okruhu přispěvatelů LN a Těsnohlídkovo vyprávění ho zaujalo: sám pak zpracoval libreto a v roce 1924 měla premiéru jeho opera Příhody lišky Bystroušky.

V lednu roku 1928 podlehl Rudolf Těsnohlídek dlouholetým psychickým problémům a dobrovolně ukončil svůj život. Básně z let 1925 - 27 byly posléze vydány ve sbírce Rozbitý stůl (1935).

14.1.2008 21:01:48 Redakce | rubrika - Medailony

Časopis 02 (2008) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Medailony

Eduard Bass – 120 let od narození

Eduard Bass

Kdo by neznal fotbalové dobrodružství jedenácti kluků a jejich otce Klapzuby a to nejen díky knize Klapzubova ...celý článek



Časopis 02 - sekce

DIVADLO

Život je zatraceně krásnej – ve Zlíně naposledy

Z inscenace Život je zatraceně krásnej

Jedním z nejoblíbenějších titulů Studia Z v Městském divadle Zlín se v poslední době stala scénická montáž tex celý článek

další články...

HUDBA

Iva Frühlingová na Eurosongu

Zpěvačka Iva Frühlingová

Půvabná „litvínovská Pařížanka“ Iva Frühlingová patří mezi deset finalistů národního kola písňové celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Sopranistka Annette Dasch v Národním divadle

Sopranistka Annette Dasch (Foto Daniel Pasche)

Lednové výročí narození jedné z největších hudebních osobností všech dob W. A. Mozarta oslaví Národní divadlo celý článek

další články...