zvláštní poděkování
Quantcom.cz

S čerty nejsou žerty: spravedlnost pro všechny

L. Špinar (HP),P. Janečková a J. Hába (S čerty nejsou žerty)

autor: Jiří Sejkora   

zvětšit obrázek

Východočeské divadlo Pardubice pravidelně hostuje v areálu hradu Kuňka na Kunětické hoře. Hrad samotný se tak stává magickou scenérií. Letos tomu nebylo jinak a po inscenacích TAJEMNÝ HRAD V KARPATECH, TŘI VETERÁNI, NOC NA KARLŠTEJNĚ nastudovali adaptaci slavné filmové pohádky S ČERTY NEJSOU ŽERTY. Čertovská komedie o mladém mlynáři Petrovi (Štěpán Pospíšil), kterého chamtivá macecha Dorota Máchalová (Petra Janečková) připraví o mlýn i celý majetek po rodičích. Petr se vydá do světa hledat štěstí, místo toho skončí ve vězení a musí narukovat na vojnu. V nejhorším mu nabídne pomocnou ruku Peklo. A tak Petr spolu s mladým čertem Jankem (Jiří Hába) bojují proti nepravostem. Jak se ukazuje, čerti mohou být někdy lidštější než lidé. Ale zlo nikdy nezůstane nepotrestáno.

Cesta z filmového plátna na otevřenou scénu nemusí být vždy jednoduchá, podobně jako výstup ke hradu. Když se ale samotný hrad se svou majestátní věží stane součástí scény, tak nabízí oproti filmovým trikům další podívanou. V případě nastudování inscenace S ČERTY NEJSOU ŽERTY se tak stalo. Autoři divadelní úpravy Petr Abraham (pseudonym režiséra Petra Novotného) a Martina Mejzlíková zůstali filmové předloze co nejvěrnější, i když si museli poradit s rozdílným časem a hlavně s různými prostředky. Něco jiného je použít kameru oproti realitě divadelní, kdy musí vše proběhnout v daném čase tady a teď a ještě ke všemu kontinuálně. Děj se nedá zastavit, nahradit filmové políčko pomocí střihu jiným apod.

Zkušený režisér Petr Novotný se v plenéru Kunětické hory cítí jako doma, například díky práci na NOCI NA KARLŠTEJNĚ. Volba rozdělení jeviště na světnici ve mlýně, peklo a zámek se ukázala jako rozumná. Jednotlivé výstupy nerušeně přecházely a divák se dokázal rychle orientovat. Základním klíčem inscenace se stala nadsázka a parodie. Mezi námi oni k tomu ti nešikovní čerti přímo vybízejí. Rovněž na zámku a v podzámčí není k parodii daleko, ať už se jedná o stárnoucího knížete (Martin Mejzlík), který světu ukazuje, jak je nepraktický, nebo vychytralého správce (Josef Láska) nebo rádoby důležitého kaprála (Tomáš Lněnička) nebo vypočítavou, ale hloupou Dorotu Máchalovou (Petra Janečková). Režisér Petr Novotný dal každému herci příležitost vykreslit v drobnohledu danou postavu. Jistou čistotu ponechal ve své podstatě čtyřem postavám Petrovi (Štěpán Pospíšil), Jankovi (Jiří Hába) a ženským postavám Anně Máchalové, Petrově babičce (Romana Chvalová) a Adéle (Karolína Šafránková).

Lucifer XIV., pekelný kníže, v podání Ladislava Špinara je nejen vládcem pekel, ale zároveň vypravěčem. Celkem po právu si jeden z nejoblíbenějších herců tohoto postavení užívá. Diváky zaskočí svým majestátním příchodem z publika, ale zároveň nabízí svůj hluboký hlas, který rovněž dokáže zaujmout. Ladislav Špinar dokáže variovat v obou polohách na výbornou - jako pekelný kníže musí utáhnout celé soukolí pekelné se všemi čerty, jako vypravěč mistrně zaujme celé auditorium. Dohromady dává celému představení díky svému charismatu skutečnou noblesu, moudrost, ale také humor a nadsázku.

Petra Janečková coby Dorota Máchalová - macecha Petra, se řadí rovněž mezi stálice souboru. Svou postavu si dostatečně užívá. Nařčení Petra z její strany, že ukradl medailon po mamince, její majetek, je dostatečně morálně odporné, byť po právní stránce je vše v pořádku. A tak bychom mohli pokračovat. Zaujme zejména svou vychytralostí jak odolat čertovi pomocí pírka. Další chytrákem je Správce v podání Josefa Lásky. Ani ten nemá v sobě špetku laskavosti a lásky k bližnímu. Jedinou hodnotou, kterou uznává, je vztah k penězům. Tady jeho vynalézavost nezná mezí.

Hlupáci a obyčejní lidé. Do jejich čela se řadí Kaprál (Tomáš Lněnička) a Drápal (Radek Žák). První z nich představuje hlupáka světské moci, zástupce armády. Druhý zase moci pekelné.
A k tomu všemu musíme přičíst přátelství a klíčící lásku. Přátelství mezi Petrem a Jankem, a tady se ukazuje, že je jedno zda jste zástupcem pekla nebo cechu mlynářského. Záleží čemu sloužíte. V případě obou se jedná o nalezení spravedlnosti. Své místo v inscenaci má i Petrova babička v podání Romany Chvalové. Představuje čistou duši s velkým smyslem pro spravedlnost a hlavně u ní vnuk Petr nachází zastání. Dvě sestry, Angelína (Veronika Malá) je dostatečně protivná a zlostná. Jejím protikladem je mladší sestra Adéla (Karolína Šafránková), ta disponuje velkým citem pro spravedlnost a hlavně má velkou empatii. A té je třeba si zvlášť vážit.

Divadelní adaptace určitě zaujme, byť někdy se děj až moc táhne. Rychlejší posun by dodal inscenaci větší kvality. Zajímavá výprava, vynikající režie spojená s kvalitními hereckými výkony každého určitě potěší.

Petr Abraham a Martina Mejzlíková: S čerty nejsou žerty
Scénář Jiří Just a Hynek Bočan; skladatel Jaroslav Uhlíř a Radek Škeřík; texty písní Jan Svěrák; autorka předlohy Božena Němcová.
Režisér Petr Novotný; scénický výtvarník Ivo Žídek; kostýmní výtvarník Roman Šolc; choreograf Petra Parvoničová; asistentka režie Martina Mejzlíková; výtvarná spolupráce David Krejčík (pyrotechnické efekty); dramaturgyně Jana Uherová.

Obsazení a obsazení: Petr (Štěpán Pospíšil); Janek (Jiří Hába); Lucifer XIV. (Ladislav Špiner); Dorota Máchalová (Petra Janečková); Správce (Josef Pejchal nebo Josef Láska); Kaprál (Tomáš Lněnička); Kníže Josef Sličný (Martin Mejzlík); Angelína (Veronika Malá); Adéla (Karolína Šafránková); Drápal (Radek Žák); Anna Máchalová (Romana Chvalová); Princ Poseroutka (David Kopecký); Čerti, vojáci, ženichové, hospodská, služky, hosté v hospodě ... (Petr Červený; David Kopecký; Michal Lavrovič; Lukáš Kratochvíl; Michal Vraný; Adam Mejzlík; Oliver Škorjanc; Barbora Haláková; Zuzana Mejzlíková; Petra Mori a Monika Němcová).
Premiéra 22. června 2024 na Kunětické hoře. Psáno z reprízy 23. června 2024.

www.vcd.cz

1.7.2024 22:07:45 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Magická Fontána

Články v rubrice - Recenze

Hamlet - silné poselství a reflexe světa

Tomáš David Martin Veselý (Hamlet)

Národní divadlo v Brně uvádí od 23. května 2024 Shakespearova HAMLETA v režii Martina Čičváka, překlad Martin ...celý článek


Marná lásky snaha - hravost a hloubka, láska a ironie

Anna Fialová, Filip Březina (Marná lásky snaha)

Letošní ročník Letních shakespearovských slavností patří komedii MARNÁ LÁSKY SNAHA. Dvorní překladatel slavnos ...celý článek


Drákula - hranice nesmrtelnosti

Ivo Theimer a trio upírek (Drákula)

Městské divadlo Mladá Boleslav nastudovalo inscenaci DRÁKULA, která měla premiéru 14. června 2024. Příběh hrab ...celý článekČasopis 29 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 29. týden

Úchvatný palác ve Fontainebleau

Úchvatný palác ve Fontainebleau
Obrovský zámek v hloubi bujného lesa zažil všechny francouzské krále. Byl s celý článek

další články...