zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 25. týden

James Brown: Live At Montreux

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Zlatá lýra: Pokusy a návraty (9/10)
Poutavě vyprávěný příběh slavného hudebního festivalu, který milovali hudebníci i fanoušci, od jeho vzniku až po neodvratný konec. Hudební cyklus (Ve slovensko-českém znění) (Premiéra). Poslední ročníky festivalu Bratislavská lyra proběhly v 90. letech 20. století a v boji s novými pořádky už více méně už jen těžily ze slavné historie. Domácí scéna využívala výhod nových pořádků, ale zároveň bojovala s přílivem zahraniční hudební produkce. Festival trpěl nedostatkem financí a hledal cesty, jak přežít. Proběhla transformace na hudební veletrh, klubový festival, soutěž videoklipů nebo mezinárodní písničkovou soutěž. V letech 1994 a 1995 se festival ani neuskutečnil. Postupný konec byl neodvratný. Závěrečný ročník v roce 1998 alespoň fanouškům osladilo vystoupení rockové legendy Joea Cockera.
Vysílání: 19.6., 22.50 hod., ČT art
Opakování: 20.6., ČT art

Televizní písničky a songy Karla Černocha
Zrcadlo, Nářek převozníka, Píseň o mé zemi a další známé hity a melodie výrazného zpěváka a skladatele z pořadu Kam zmizel ten starý song (2005). Dále účinkují: D. Hůlka, J. Bartoška, P. Zedníček, O. Vízner a další. Kritikou byl Karel Černoch oceňován jako mimořádně technicky vybavený zpěvák dvouoktávového rozsahu, s hlasem mnohovrstevné barevnosti. Méně se už ví, že byl také autorem hudby velké části svého repertoáru. V pořadu z roku 2005 uslyšíte mimo jiné jeho proslulé songy Docela obyčejná píseň, Zrcadlo, Letiště, Nářek převozníka, Doufej dál, i Pevnost If a Poznání z muzikálu Karla Svobody a Zdeňka Borovce Monte Cristo. Zpěvák Karel Černoch se narodil 12. října 1943 v Praze. Byl členem několika rockových skupin, například Karkulka, Komety a Donald. V roce 1966 začal zpívat se skupinou Juventus. V rozhlasové Houpačce měly úspěch jeho písničky Nářek převozníka, Ona se brání a Zrcadlo. Karel Černoch se postupně stal pěveckou hvězdou. V roce 1968 získal stříbrnou Bratislavskou lyru za Docela obyčejnou píseň, jejímž byl interpretem i spoluautorem. Zpěvák zemřel 27. prosince 2007 ve věku 64 let.
Vysílání: 19.6., 23.50 hod., ČT art

Promovaní chalupáři
Rozdílní, a přece dlouholetí kolegové, předčasně zemřelí populární muzikanti skupiny Rangers – Plavci, Antonín Hájek a Milan Dufek. Vzpomínají příbuzní, kolegové a kamarádi, M. Černý, P. Nárožný a další (2007). Režie T. Váňa. V šedesátých letech se vkusu publika zalíbila hudba country a s ní skupina Rangers. Její popularita kulminovala, když přišel srpen 1968. Jako Plavci museli změnit nejen název, ale měnil se i jejich repertoár. Když se v nové společenské atmosféře vrátili k původnímu názvu, už to bylo o něčem jiném a už jich také bylo o jednoho míň. Antonín Hájek, kapelník a basista, přirozená autorita, dobrý táta i kamarád. Většinu času trávil na venkovské chalupě, se svým prostředím splynul i zálibami. Když na konci roku 1989 zemřel, doprovázeli ho i kamarádi – dobrovolní hasiči.
Milan Dufek, zpěvák, flétnista, textař. Vždy byl v popředí, ale jako by si musel dokazovat, že je stejně dobrý muzikant jako ostatní. Chalupařil stejně jako Antonín Hájek, přilnul ke své Vysočině, až do zralého věku rozvíjel sportovní záliby i nové příležitosti pro kapelu. Rád cestoval a z jedné daleké cesty už se nikdy nevrátil. V dokumentu kromě manželek a synů obou muzikantů hovoří také M. Černý, P. Nárožný, J. Vančura, M. Řihošek, J. Weisser, R. Tomášek, J. Kaleš a další.
Vysílání: 20.6., 22.20 hod., ČT art
Opakování: 25.6., ČT art

James Brown: Live At Montreux
Strhující vystoupení krále soulu na festivalu v Montreux v roce 1981 obsahující jeho největší hity. James Brown měl několik přezdívek – „Soul Brother No.1“, „The Godfather of Soul“ nebo „Mr. Dynamite“ – a všechny jasně dokazují, jak velkou osobností byl. Jeho vliv na americkou hudbu je nepopiratelný. Byl hnací silou rozvoje soulové hudby na počátku šedesátých let a funku na počátku let sedmdesátých. Jeho hity dobývaly hitparády v zemích celého světa. Umění Jamese Browna ale vždy nejvíce vyniklo při živých vystoupeních. Nejinak tomu bylo na prestižním festivalu v Montreux v roce 1981, které ho zastihlo v jeho nejlepší formě. Rychlý sled největších hitů, jako „Get Up (I Feel Like Being a) Sex Machine“, „I Got You (I Feel Good)“, nebo „It's A Man's Man's Man's World“, nenechal nikoho na pochybách, že se opravdu jedná o krále soulu a funky.
Vysílání: 20.6., 23.15 hod., ČT art
Opakování: 23.6., ČT art

Rush, legendy progresivního rocku
Příběh nejslavnější kanadské rockové kapely vyprávěný na pozadí jejich posledního turné. Kanadský hudební dokument. S více než 40 miliony prodaných desek po celém světě a nespočtem vyprodaných turné zůstávají Rush jednou z nejpopulárnějších, nejinvenčnějších a nejvlivnějších skupin v rockové historii. Tento osobitý portrét legendárního kanadského tria nabídne divákovi nejen příběh kapely, ale také pohled do zákulisí posledního turné. V něm členové kapely – Geddy Lee, Alex Lifeson a Neil Peart – otevřeně hovoří o svých zkušenostech i pocitech blízkého konce kapely. Bonusovou dějovou linkou dokumentu je specifický vztah hudebníků a jejich oddaných fanoušků.
Vysílání: 22.6., 22.45 hod., ČT art
Opakování: 28.6., ČT art

Tom Jones: Live on Soundstage
Zpěvák přezdívaný Tygr z Walesu ve své nejlepší formě. Skvělý koncert Toma Jonese, který se v rámci hudebního cyklu Soundstage uskutečnil v Chicagu v roce 2017. Britský zpěvák, vlastním jménem Thomas John Woodward, si během své dlouholeté kariéry připsal na své konto mnoho celosvětových hitů. Starší i ty novější odezněly během tohoto neopakovatelného vystoupení. Písně jako Delilah, It's Not Unusual nebo Green Green Grass Of Home patří mezi ty nestárnoucí. Navíc si zpěvák s nezaměnitelným hlasem během vystoupení pozval na pódium ke společné písni i ikonu americké country hudby Alisson Kraussovou.
Vysílání: 23.6., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 24.6., ČT art

Rande s hvězdou: Cyndi Lauper
Nepřehlédnutelná osobnost a pestrá hudební tvorba americké popové zpěvačky převedená do slov i písní. Australský hudební cyklus. Americká zpěvačka Cyndi Lauper vtrhla do světa populární hudby se stejnou vášní, jakou dávala i do svého zpěvu. Už její první albu album z roku 1983 She´s So Unusual obsahovalo zásadní hity, které zní z rádií i dnes. Proto je Lauper hraje na svých koncertech i dnes. Nejinak tomu bylo i v roce 2004 během vystoupení v Chicagu. Diváci si tak mohli vychutnat třeba skladby Money Changes Everything, Time After Time, ale hlavně Girls Just Want to Have Fun. Nechyběli ani skladby, které si Cyndi Lauper vypůjčila od jiných interpretů a předělala k obrazu svému. Za zmínku určité stojí komorní provedení písně Walk On By, kterou už v roce 1964 proslavila Dionne Warwick. Zpěvačka, textařka, skladatelka, textařka, herečka a bojovnice za lidská práva nenechala nikoho na pochybách, že ji status světové hvězdy náleží naprosto po právu.
Vysílání: 23.6., 23.15 hod., ČT art
Opakování: 29.6., ČT art

12.6.2023 17:06:43 Redakce | rubrika - Z éteru