zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Nejslavnější dirigenti a Všechna jitra světa

Všechna jitra světa

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Mehta a Midori hrají Brahmse a Hindemitha
Japonská houslistka přednáší s Mnichovskými filharmoniky pod taktovkou světoznámého indického dirigenta Brahmsův houslový koncert D dur (2013). Televizní režie Hanne Kaisiková (Premiéra). Uplynuly tři desítky let od legendárního koncertního debutu japonské houslistky Midori Goto s Newyorskou filharmonií, který dirigoval Zubin Mehta. Tentokrát se opět sešli dohromady a famózně předvedli Brahmsův houslový koncert s Mnichovskými filharmoniky. Hudební večer otevře Brahmsova Tragická předehra, po níž následuje Hindemithova symfonie Malíř Mathis. Symfonické dílo, které využívá melodie z Hindemithovy stejnojmenné opery, bylo objednáno Wilhelmem Furtwänglerem a Berlínskými filharmoniky v roce 1934. Skladatel chtěl vytvořit moderní umělecké dílo, které by dokázalo lépe pochopit obecenstvo a Furtwängler odvážně prosazoval hudebního tvůrce, jenž se stal ve své zemi Německu nežádoucí, neboť byl nacistickým režimem zařazen do kategorie tzv. Die entartete Kunst, tedy zvrhlého umění. První provedení symfonie mělo obrovský úspěch k velkému údivu oficiálních míst v Berlíně, která o dva roky později vyhlásila všeobecný zákaz provádění Hindemithových skladeb. Houslový koncert Johannesa Brahmse (1833–1897) je bezpochyby jednou z nejvýznamnějších koncertantních skladeb světové hudební literatury. Symfonicky rozvržené dílo klade nesmírně obtížné interpretační požadavky na sólistku i orchestr. Deník Süddeutsche Zeitung o tomto vystoupení napsal: „Ve svém intonačně precizním a intenzívním provedení vytváří Midori atmosféru důvěrnosti a niternosti. Orchestr je stále kultivovaný, vznešený, a přitom tempově pružný“.
Vysílání: 04.4., 21.10 hod., ČT art

Všechna jitra světa
Jeho duše patřila viole da gamba. Jean-Pierre Marielle a Gérard Depardieu ve strhujícím příběhu barokního skladatele Sainte Colombea. Francouzský film oceněný sedmi Césary (1992). Dále hrají: A. Brochetová, Guillaume Depardieu a další. Režie Alain Corneau. Jímavá, strhující, bolestná, hluboká, oduševnělá a mnoho dalších přívlastků si zaslouží geniální hudba Sainte Colombea, francouzského violisty, který žil v 17. století. Datum jeho narození nikdo nezná, zemřel kolem roku 1700. Sainte Colombe přidal k viole da gamba sedmou strunu a zavedl ve Francii struny protkané stříbrem. Ovšem nejcennější z jeho dědictví je právě sbírka violových skladeb. O něm a o dalším z geniálních hudebních skladatelů sedmnáctého století Marin Maraisovi vypráví francouzský film Všechna jitra světa. Žák Lullyho a Sainte Colombea Marin Marais byl francouzský skladatel a violista, význačná osobnost pozdní vlády Ludvíka XIV. Film rozechvívají tóny violy da gamba a jejich teskný stín lze pocítit v obrazech, barvách i samotném herectví hlavních představitelů. Režisér Alain Corneau obsadil do hlavních rolí Jean-Pierra Mariella a Gérarda Depardieua a jeho syna Guillauma. Síle hudby sedmnáctého století nezůstal nic dlužen. O tom svědčí i ohlas, který film sklidil po celé Evropě. Ve Francii získal sedm Césarů a obdiv publika. Jeho filmový soundtrack patří k jedněm z nejlepších.
Vysílání: 06.4., 20.15 hod., ČT art

20.3.2023 09:03:15 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

WILD! 2023

Články v rubrice - Z éteru

Lukáš Vondráček v Opavě

Lukáš Vondráček

Lukáš Vondráček v Opavě
Premiéra koncertu, ve kterém se fenomenální klavírista Lukáš Vondráček představí pu ...celý článek


Operní tipy: Traviata a Růžový kavalír v Salcburku

A. Netrebko (Traviata)

Legendární salcburská Traviata
Slavná inscenace režiséra Willyho Deckera nejznámější Verdiho opery na Salcb ...celý článekČasopis 22 - sekce

DIVADLO

13. komnata Arnošta Goldflama

Arnošt Goldflam

13. komnata Arnošta Goldflama
Populární herec, dramatik, režisér a spisovatel bojoval s depresemi, způsoben celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 23. týden

Televizní písničky a songy Michala Bukoviče

Zlatá lýra: Nová vlna (7/10)
Poutavě vyprávěný příběh slavného hudebního festivalu, který milovali hudebníc celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Víkend s vínem a filantropií láká do broumovského kláštera

Ochutnávka vín z kolekce Salonu vín ČR Vinum et Cetera

První červnový víkend bude v broumovském klášteře ve znamení skvělého vína a filantropie. V pátek 2. června od celý článek

další články...