zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pašije – Velikonoční příběh se vrací do Prahy

Pašije – Velikonoční příběh

autor: Zdroj: Pořadatel koncertu   

zvětšit obrázek

Největší příběh křesťanství s poutavou hudbou bude po čtyřleté pauze týden před Velikonocemi k vidění v pražském kostel Sv. Šimona a Judy. Pašije – Velikonoční příběh skladatele Richarda Pachmana představí 2. a 3. dubna 2023 devadesát hudebníků a zpěváků. Kostel rozezní Liberecký filharmonický orchestr a Pěvecký sbor Resonance. Zpívat budou sólisté Martina Kociánová a Dita Hořínková, operní bas zazní v podání Andreje Beneše. Mluveným slovem doprovodí koncert herečka Libuše Švormová.

Příběh Ježíše Krista od autora Richarda Pachmana se vrací do hlavního města poprvé po covidové pauze, jeho autor to považuje doslova za zázrak, protože jde o produkčně velmi náročné představení. „Domnívám se, že je potřeba vracet se k tradicím a naše představení je založeno na křesťanské podstatě Velikonoc. Diváci prožijí během skladeb i mluvených vstupů Libuše Švormové nejen biblický příběh Krista, ale dostanou možnost zamyslet se i nad nadčasovými tématy jakými jsou láska, odpuštění a víra,“ upřesňuje Richard Pachman.
Nově zahraje představení Liberecký symfonický orchestr s dirigentkou Annou Novotnou Peškovou, autor hudby pak zasedne ve vybraných částech za klavír. „Nové, krásné, svěží Pašije Richarda Pachmana mne oslovily především svojí čistotou a průzračností – přesně takovou, jakou by měla mít pravá víra. Myslím, že je velmi důležité si tento nejznámější příběh světa připomínat, a upevňovat tak svoji víru, ať už je to víra v cokoliv. Richardovy Pašije nám také nabízejí možnost jakési meditace, zamyšlení se, nad celým životem, nad jeho smyslem, nad jeho strastmi i slastmi, nad našimi úspěchy i našimi hříchy,“ popisuje Anna Novotná Pešková.

Pašije – Velikonoční příběh ve spolupráci s prapravnučkou Boženy Němcové

,,Děj představení začíná příchodem Krista do Jeruzaléma, pokračuje okolnostmi odsouzení a ukřižování až po zmrtvýchvstání. Části z Bible vybíral autor společně s prapravnučkou Boženy Němcové, farářkou Michaelou Procházkovou. Pro projekt Pašije – Velikonoční příběh propojil osobnosti a tělesa z různých sfér umění. V představení se tak střídá hudba s mluveným slovem. „Jsem moc ráda, že se po vynucené odmlce budou opět konat naše Pašije. Díky vynikající hudbě Richarda Pachmana a skvělých výkonech všech zpěváků je to dílo úctyhodné. A myslím, že doprovodný text může mnoho říci i těm, kteří Bibli nečetli ani o této její části mnoho nevědí. Věřím, že na posluchače a vlastně i diváky hluboce zapůsobí," uzavírá herečka Libuše Švormová.

Koncert začne 2. a 3. dubna 2023 v pražském kostele Sv. Šimona a Judy v půl osmé večer. Producentem koncertu je Ságl Production.

27.3.2023 13:03:42 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Koncerty

Ondřej Ruml zazpívá šansony s Pražskými symfoniky

Ondřej Ruml

Zpěvák Ondřej Ruml vystoupí 20. a 21. května se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK v Divadle Hybernia se ...celý článekČasopis 21 - sekce

HUDBA

Metronome Prague ohlásil zvučná jména rapové scény

James Cole

Metronome Prague, metropolitní hudební a společenská událost roku, proběhne 20. – 22. 6. 2024 ve zrekons celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

DILIA vyhlásila nový grant

DILIA

DILIA pokračuje ve své podpoře mladých talentů. Po již tradičních a dlouhodobých projektech, jako jsou Cena Ev celý článek

další články...