zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Lípa Musica zve na exotické hudební výlety

Anima Şirvani

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

22. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica v uplynulých dnech nabídl svým návštěvníkům vynikající výkony v komorních programech s houslistou Josefem Špačkem, violoncellistou Tomášem Jamníkem, souborem Collegium 1704 a pěvkyní Lucile Richardot a v pondělí 18. září se zapojil do oslav znovuotevření českolipského Jiráskova divadla s energickým Janoska Ensemble. V tomto týdnu má festival na programu dva exotické hudební výlety. V pátek 22. září uvede v Prysku německý soubor Anima Şirvani, který se v Česku představí poprvé, a to s programem nabízejícím unikátní dialog evropské renesanční a barokní hudby a východní hudby z oblasti Persie a Anatolie. V sobotu 23. září zavítá Lípa Musica do Kamenického Šenova. V místním kubistickém kině Hvězda bude uveden program Misterio del Ángel, coby hudebně-taneční pocta argentinskému tangu, jeho králi Ástoru Piazzollovi a dalším autorům v podání Escualo Quinteta, zpěvačky Gabriely Vermelho a tanečního dua Tangonexion. Vstupenky na oba večery začínající v 19 hodin jsou ještě k dispozici.

Širván je historický region, který byl od 8. do 16. století státem šáhů Širvánů. Nachází se přímo na hranici mezi Evropou a Asií, od města Derbent na severu po řeku Kuru na jihu, na západním pobřeží Kaspického moře. Na malém Kavkaze, kde Velká hedvábná stezka po tisíc let spojovala Západ a Východ a umožňovala oběma světům vzájemnou komunikaci. Ensemble Anima Şirvani je soubor specializující se na historickou interpretační praxi, který vytváří spojení mezi evropskou renesanční a barokní hudbou a tradiční hudbou z Persie, Kavkazu a Anatolie. Hudba, která je většinou založena na improvizaci podle určitých pravidel předávaných ústně po staletí, pochází z období renesance a středověku, kdy Evropa zažívala své kulturní „obrození“. A tak se zrodila myšlenka „Hedvábné stezky“, souboru, který zkoumá a propojuje hudbu obou kultur. Soubor složený z mezinárodně uznávaných umělců se věnuje autenticitě provedení na nástroje 16. a 17. století na mimořádně vysoké úrovni. V pátek 22. září vystoupí v kostele sv. Petra a Pavla v Prysku a kromě evropské renesanční a barokní hudby skladatelů Praetoria, Kapsgergera, Scheidta či Resinaria a exotické hudby představí soubor návštěvníkům i tradiční východní hudební nástroje. Program navíc pracuje s básnickou předlohou zpracovávající téma západovýchodního dialogu, a to Západovýchodním dívánem Johann Wolfganga von Goetha.

„Jsme formováni společností, ve které žijeme, a ta od nás očekává určité věci. Částečně nás brzdí a brání nám odhalit naši zvědavost. Jakmile se však začneme chovat jako jednotlivci a setkáme se tváří v tvář, projevíme větší respekt ke zvykům a tradicím jiné kultury, a teprve tehdy najdeme tolik paralel. Ani nás nenapadne říkat, že moje společnost, moje náboženství je lepší, ať už z jakéhokoli důvodu... Myslím, že se souborem děláme něco dobrého pro svět. Spojujeme lidi, kteří by se jinak nepotkali. Umožňujeme jim komunikovat. A stavět most mezi kulturami a odbourávat obavy z kontaktu. Toto téma není dnes o nic méně aktuální než před 400 až 500 lety“, říká trombonista Tural Ismayilov, umělecký vedoucí souboru.

V sobotu 23. září představí festival Lípa Musica svým návštěvníkům fenomén tango. Ten prošel závratnou proměnou od své nejsyrovější podoby zrozené v zábavních podnicích Buenos Aires a Montevidea až po virtuózní styl „nového tanga“ jeho doyena, argentinského skladatele Ástora Piazzolly. Tango ovládlo řadu uměleckých oborů a stalo se inspirací i pro odvážná překročení hranice světa umění. Lípa Musica představí tango v programu Tajemství anděla, tedy Misterio del Ángel založeným na hudebně-tanečních obrazech umocněných zvukovým a světelným designem, jehož protagonisty budou taneční duo Tangonexion a autentický Escualo Quintet, který je svým nástrojovým obsazením identický s kvintetem právě legendárního Ástora Piazzolly. ,,Jak jinak načerpat energii než poslechem pravého argentinského tanga, plného vášně a touhy? Tango je hudba, životní styl, energie,“ říká Jakub Jedlinský, bandoneonista a jeden ze zakladatelů souboru a doplňuje: „Jméno Escualo bylo jasné od začátku, znamená žralok a my jsme tím chtěli naznačit, že jsme ještě mladí a draví. Navíc je to jedna z nejslavnějších skladeb Astora Piazzolly, nestora této hudby a našeho vzoru.“ Poslední vstupenky na tento večer zasazený do prostor kina Hvězda jsou ještě k dispozici.
V následujícím týdnu se Lípa Musica do třetice představí v Liberci s netradičním duem klarinetisty Davida Orlowského a loutnisty Davida Bergmüllera a jejich programem Alter ego, dialogem staré a soudobé hudby.

Tento večer se uskuteční 27. září v Nové synagoze. Na svátek svatého Václava bude zahájena koncertní řada naší letošní umělecké garantky klavíristky Jitky Čechové, která v novoborském Městském divadle uvede unikátní program složený ze tří koncertantních děl Voříška, Šostakoviče a Mendelssohna-Bartholdyho, a to společně s trumpetistou Jiřím Houdkem a kolegy ze Smetanova tria, které doprovod Komorní filharmonie Pardubice.

www.lipamusica.cz

17.9.2023 14:09:53 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 13 (2006) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Festivaly

Česká taneční platforma 2006

Česká taneční platforma 2006

Od 7. do 12. dubna 2006 bude hned na několika pražských divadelních scénách probíhat již dvanáctý ročník festi ...celý článek



Časopis 13 - sekce

HUDBA

Známý neznámý Jiří Smrž

Písničkář Jiří Smrž

Objevná autorská sdělení přináší skromný a introvertní písničkář Jiří Smrž, čerstvý držitel Anděla 2005 v kate celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Josef Sudek, mistr poetické fotografie

Z díla Josefa Sudka

I když mistři fotografové dnes už většinou využívají digitálního způsobu snímání, o to více si vážíme nádherný celý článek

další články...