zvláštní poděkování
Quantcom.cz

SpringTEEN Pražského jara, akční den pro náctileté

Milan Peroutka

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

V neděli 19. května proběhne v areálu Anežského kláštera v Praze první rodinný den v historii Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro s názvem SpringTEEN. Program složený z koncertů a kreativních workshopů je určen zejména náctiletým. Na koncertech zazní klasika, jazz, rock, pop či elektronická hudba, workshopy nabídnou výrobu hudebních nástrojů ze zeleniny, hru na bicí nástroje nebo kreativní práci s technologiemi a AI a vše završí projekce s živou hudbou. Bonbónkem programu bude robot YuMi.

„Pražské jaro se věnuje práci s mladým publikem a mladými umělci dlouhodobě. Mezinárodní proslulost si získala naše interpretační soutěž, kterou festival pořádá již od roku 1947, před několika lety zařadilo Pražské jaro do své dramaturgie koncert mladých interpretů s názvem Salón ZUŠ a mezi jeho dlouholeté projekty tohoto typu patří také Rozkvět Pražského jara, který představuje klasickou hudbu jako moderní, dynamickou entitu atraktivní pro mladou generaci,“ říká ředitel Pražského jara Pavel Trojan. „Na SpringTEEN však poprvé prolomíme hranici mezi umělcem a publikem, jenž bude mít tentokrát příležitost zapojit se aktivně do samotného procesu tvorby. Každý tak v sobě bude moci probudit kreativitu, přičemž průvodci mu k tomu budou vynikající čeští umělci.“

SpringTEEN Pražského jara je určen hlavně náctiletým, ale část programu je koncipována již pro děti od šesti let. Kreativní odpoledne pro celou rodinu, které proběhne jak v interiérech, tak v exteriérech Anežského kláštera Národní galerie v Praze, nabídne koncerty HAMU Percussion Ensemble, Smyčcového kvarteta Prague Philharmonia, se kterým budou posluchači luštit hudební hlavolam, nebo pohodový koncert ROCKHarmonie. Na závěrečném koncertě SpringTEEN od 19.30 hodin, který je přístupný zdarma, se představí Moravia Brass Band s dirigentem Chuheiem Iwasakim, britské vokální kvinteto Apollo 5, loňský vítěz soutěže Pražské jaro pozounista Gonçalo Nova a zpěvák a herec Milan Peroutka.

V rámci druhé dramaturgické linie SpringTEEN věnované kreativním workshopům si budou moci děti vyzkoušet například výrobu hudebních nástrojů ze zeleniny, ozvučit si krabici od pizzy, stát se na chvilku DJem, komponovat s pomocí tabletů a AI nebo si zajamovat s robotem YuMi. „Aby si děti SpringTEEN užily, nepotřebují žádné speciální hudební znalosti či výbavu. Stačí jen přijít s dobrou náladou a zažehnout v sobě kreativní jiskru. Vše ostatní tady od nás a od našich hudebníků dostanou,“ říká dramaturgyně SpringTEEN Klára Boudalová, která připravuje programy tohoto typu mj. i ve spolupráci s newyorskou Carnegie Hall nebo vesmírnou agenturou NASA.

V rámci SpringTEEN se představí kolaborativní roboti GoFa a YuMi společnosti ABB a hravou a kreativní formou představí možnosti spojení technologií a umění. GoFa bude součástí koncertu HAMU Percussion Ensemble, YuMi se kvůli SpringTEEN naučil hrát na marimbu. „Jméno YuMi vychází z anglického „You and Me“, tedy „ty a já“. Má dvě robotická ramena, jimiž bude ovládat paličky rozeznívající dřevěné desky marimby zvané kameny. Děti s ním budou jamovat a vytvářet své vlastní melodie. Každá nová interakce s robotem tak bude unikátní,“ říká Anna Vondráčková, ředitelka komunikace společnosti ABB.
SpringTEEN proběhne od 14.00 až do večerních hodin a část koncertů je open air. Proto doporučujeme vzít si i teplejší oblečení a vybavit se na koncerty pod širými nebem dekou či polštářkem. Občerstvení bude možné zakoupit na místě. Vstup do areálu Anežského kláštera je na odpolední akce z ulice Anežská (vstup do Národní galerie) a na koncerty od 18, 19.30 a 22 hodin z ulice Na Františku. Vstupenky na placené akce SpringTEEN lze koupit výhradně online na www.festival.cz,a to do neděle 19. května do 13 hodin. Více informací na festival.cz/springteen.

13.5.2024 13:05:38 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Festivaly

PRAKAB přivítá veřejnost v rámci dne otevřených dveří

KoresponDance

Pražská kabelovna ve druhé polovině června otevře své brány veřejnosti, které nabídne nejen možnost prohlédnou ...celý článekČasopis 25 - sekce

HUDBA

Dokumenty Whitney Houston nikdy a Liam Gallagher

Whitney: úžasný hlas, smutný příběh

Whitney: úžasný hlas, smutný příběh
Životní příběh americké zpěvačky, který z hvězdných výšin dospěl k trag celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Exkluzivní audioknižní komplet s bardy českého herectví

Přebal kompletu

Národní básník, mistr umělecké črty, zakladatel českého fejetonu, skeptik a milovník pražských hospod. Před 19 celý článek

další články...