zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Frida film o osudu plném nepřízně

Salma Hayeková (Frida)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Frida
Tvořila i žila ve znamení vášně a bolesti. Salma Hayeková jako slavná mexická malířka Frida Kahlo v americkém filmu, ověnčeném dvěma Oscary (2002). Dále hrají: A. Molina, G. Rush, A. Banderas, A. Juddová a další. Režie Julie Taymorová. Život a dílo mexické malířky Fridy Kahlo (1907–1954) inspirovaly odbornou literaturu, řadu dokumentů – a také dva celovečerní filmy. Jedinečnost životního příběhu, osobnosti i díla této ženy si o to přímo říkaly. První snímek byl natočen v Mexiku v roce 1986, americký film Frida z roku 2002, který nyní uvádíme, vznikl podle životopisného románu kunsthistoričky Hayden Herreraové, v režii Julie Taymorové a se Salmou Hayekovou v hlavní roli.

Vypráví o osudu plném nepřízně, ale i lásky a vášně, a především o rozporuplné, ale nesmírně silné osobnosti a o touze po životě naplno. V dětství poznamenala Fridu obrna, v osmnácti vážná dopravní nehoda, která měla za následek celoživotní trápení – na třicet operací, bolesti, neschopnost donosit dítě. Krutou ironií právě počáteční mnohaměsíční nehybnost v sádrovém lůžku přivedla Fridu k malování. A malování ji posléze přivedlo k životnímu partnerovi, kterým byl proslulý představitel mexického muralismu, komunista a nenapravitelný záletník Diego Rivera (Alfred Molina). Oba patřili ke špičce nejen kulturních, ale i levicově orientovaných politických kruhů rozbouřeného Mexika 30. let. Trvalo však nějakou dobu, než byla extravagantní Frida objevena i jako osobitá malířka, a přestože měla úspěchy v New Yorku i v Paříži, doma se první výstavy dočkala až těsně před smrtí. Bouřlivý život, střety dvou silných osobností a oboustranné nevěry (v případě Fridy s muži i ženami) vedly k rozvodu. Frida dokonce prožila krátký vztah s ruským revolucionářem Lvem Trockým, který se v Mexiku ukrýval a posléze tam byl zavražděn. Nicméně silný vztah přetrval, bývalí manželé žili v těsném sousedství, Rivera Fridě pomáhal. A v době, kdy se její zdravotní stav nezvratně zhoršoval, byla závislá na morfiu a v důsledku gangrény přišla o nohu, ji znovu požádal o ruku.
Kromě nabitého děje a velkých postav vyniká film i svou hudební a výtvarnou složkou. Obrazy Fridy Kahlo, v drtivé většině autoportréty, jsou ovlivněny naivismem a mexickým lidovým uměním. Spojení se surrealismem se malířka bránila a tvrdila, že nemaluje sny, ale vlastní realitu: "Namalovala jsem tolik obrazů sebe sama, protože jsem byla často osamělá, a pak, že sebe znám ze všech lidí nejlépe." Obrazy plné barev, fantazie a emocí jsou tak nejpřesnější výpovědí o jejím životě a zákonitě hrají ve filmu svou nezastupitelnou roli. Jak hudba, tak výtvarné kategorie přinesly filmu Oscary – za nejlepší hudbu (Elliot Goldenthal, v civilu manžel režisérky Taymorové) a nejlepší masky – stejně jako další ceny (Zlatý glóbus). Salma Hayeková, o jejímž ztvárnění titulní role se mluví jako o jejím životním výkonu, oscarovou nominaci neproměnila. Pro zajímavost – jako spoluproducentka filmu bojovala o tuto roli (a vůbec vznik filmu) několik let v konkurenci Jennifer Lopezové či Madonny.
Vysílání: 14.6., 21.10 hod., ČT art

6.6.2022 10:06:33 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 27 (2009) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy ČT na 27.týden

Jana Eyrová

Obsluhovala jsem Karla Čapka (Vysílání: 01.07., 20.00 hod., ČT2)
Alžběta Motlová, rozená Venhodová, byla sl ...celý článek


Výtvarné tipy ČT na 27. týden

Zámek Buchlovice

Hrady a zámky na Dyji: Vranov nad Dyjí (Vysílání: 03.07., 09.45 hod., ČT1)
Zámek Vranov nad Dyjí je dnes pa ...celý článek



Časopis 27 - sekce

OPERA/ TANEC

Hudební rozhledy – červenec 2009

Hudební rozhledy – červenec 2009

Tváří 18. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov se stala jedna z nejlepších a nejslavnějších celý článek

další články...