zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Velké malé příběhy - Večer krátkých filmů

Judit Bárdos a Jiří Mádl  (Ostrov svobody)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Ostrov svobody
Judit Bárdos a Jiří Mádl v premiéře filmové povídky, jež v drobném milostném příběhu zachybuje dobu, kdy nebylo možné svobodně cestovat a lidé hledali různé způsoby emigrace a útěku přes hranice. Kamera F. Blažek. Scénář a režie P. Januschka (Premiéra). Absolventský film režiséra Petra Januschky, studenta Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Filmová povídka se vrací k dnes již zapomenutému dobovému jevu, kurióznímu způsobu emigrace ze socialistického Československa, leteckým zájezdům na tak zvaný Ostrov svobody, resp. na Kubu. Délka a směr leteckého spojení si totiž vynucovaly při cestě tam mezipřistání v Kanadě, čehož řada účastníků zájezdu využívala k útěku z Československa a letadlo často pokračovalo v letu poloprázdné... Januschkův milostný příběh je tak vlastně sporem mladých lidí osmdesátých let minulého století o smyslu a perspektivě života za socialismu. Film byl vybrán na festivaly studentských filmů v Albánii a Kanadě.
Vysílání: 03.6., 20.15 hod., ČT art

Protihráč
Vítězný film Ceny Magnezia v rámci Českého lva za nejlepší studentský film zachycuje složitý vztah talentovaného fotbalisty a jeho boj se závislostí na hracích automatech upoutává nejen autentickým způsobem vyprávění, ale i prolínáním reality a vnitřních představ hlavní postavy. Televizní premiéra koprodukčního snímku ČT. Hrají: K. Hádek, M. Sitta a další. Kamera M. Hofmann. Scénář a režie O. Erban (Premiéra). Téma složitého boje se závislostí se opírá o životní příběh Milana Pacandy, talentovaného sportovce, fotbalisty, který po celou svou kariéru bojoval s výherními automaty a hráčskou závislostí na nich, s rozhodováním mezi úspěchem ve sportu a s iluzí o výhře jakéhosi štěstí. Hráč se ze závislosti léčil a pokoušel se ve sportu začínat znovu, bohužel jeho prokletí ho vždy znovu doběhlo. Nejde tu tedy o příběh fotbalisty, ale o zachycení procesu neodvratné závislosti a představ v jedinci, které ho neustále navracejí k podobám jeho neřesti. Debut režiséra Ondřeje Berana a kameramana Martina Hofmanna, absolventů pražské FAMU, byl původně vybrán do prestižní sekce Cinéfondation na festivalu v Cannes a po realizaci projektu se stal vítězným filmem v rámci Ceny Magnezia za nejlepší studentský film na Českých lvech.
Vysílání: 03.6., 20.45 hod., ČT art

Geneze
Premiéra povídky o vztahu otce a syna, jež oba nadlouho poznamenalo matčino psychické onemocnění a následná sebevražda, a každý se s touto ztrátou vyrovnává jinak. Hrají: I. Palúch, V. Hájek, Š. Vaculíková, K. Maléřová-Podzimková, P. Batěk, A. Rusiemi a další. Kamera J. Hubač. Scénář a režie D. Maráky (Premiéra). Povídka o vztahu otce a syna, jež oba nadlouho poznamenalo matčino psychické onemocnění a následná sebevražda. Otec odjíždí na venkov do samoty a jeho život ničí alkohol a uzavřenost, jeho syn se s ním marně pokouší navázat vztah. Po výtvarné stránce jsou inspirací landartové objekty známého anglického výtvarníka Andrew Goldsworthyho, jehož dílo spočívá v instalaci objektů výhradně z přírodních materiálů v plenéru, kde je postupně chronologicky pozoruje a fotografuje, jak čas a příroda splynou s objektem. Podobně jako „šrám“, rána na rodinné pohodě, musí časem "zarůst", přebolet, tak i objekt, který v lese staví otec, musí splynout s přírodou.
Vysílání: 03.6., 21.00 hod., ČT art

Bo Hai
Myslí jako Češi, mluví jako Češi, ale vypadají jako Vietnamci. Dokumentární film o vztahu starší generace Vietnamců s jejich dětmi. Režie Dužan Duong (Premiéra). Režisér vietnamského původu Dužan Duong ve své nové dokufikci pokračuje v portrétování života Vietnamců v české společnosti. Civilní příběh vypráví o mladíkovi, který pomáhá svému otci s prací ve večerce. Film na každodenních situacích ukazuje, jak mladí Vietnamci žijící od dětství v České republice ztrácejí kontakt s kulturou svých rodičů, ale zároveň se nemohou stát plnohodnotnými členy české společnosti. Snímek natočený především v delších statických záběrech v autentických lokacích připomíná současný filmový realismus. Zároveň je i bezprostřední generační výpovědí.
Vysílání: 03.6., 21.25 hod., ČT art

Alice
Dvě sestry a jeden přítel – krátká filmová povídka o hledání cesty ze vzájemného emocionálního konfliktu a utajovaného pocitu viny. Televizní premiéra koprodukčního snímku ČT. Hrají: S. Arnstein, M. Šabartová, J. Šimek a K. Mrázková. Kamera S. Todorov. Scénář a režie K. Jůzová (Premiéra). Bakalářský film mladé režisérky, studentky FAMU, který vznikl podle vlastního scénáře, je jakousi intimní reflexí o vztahu dvou sester. Krátká filmová povídka je pokusem o psychologickou reflexi pocitu viny: na malou oslavu přijíždí domů mladší sestra se svým novým přítelem, jehož přítomnost vyvolá ve starší sestře napětí z dávno utajovaného konfliktu, který mezi sourozenci před časem vznikl. Mladší sestra jí přebrala milého, a nikdy se nedokázala za své jednání omluvit, resp. ho přiznat. Teď její sestra využije náhlé situace a zachová se stejně, v domnění, že se tak vyvlékne ze začarovaného kruhu ponížení a vlastní viny.
Vysílání: 03.6., 21.50 hod., ČT art

Za Křížem
Premiéra detektivní mikropovídky, jež je studií mladého policisty, který ač přehlížen svými kolegy se pouští do nového obdobného případu zneužité dívky, a tak odhalí i původně uzavřený případ. Hrají: K. Heřmánek ml., D. Ratajský, A. Pazderová a další. Kamera D. Řehoř. Scénář a režie Igor Savičevič (Premiéra). Mladý režisér Igor Savičevič je čerstvým absolventem písecké FAMO. Scénář jeho filmu Za Křížem vznikal v těsné pedagogické spolupráci se školou a dramaturgií České televize – podstatná byla ale i spolupráce a konzultace s Českou policií, která autora upozornila na důležitý způsob výstavby výslechů obviněných a způsoby vedení výslechu – z jednoduchého detektivního příběhu únosu se tak stal zajímavý obraz procesu vyšetřování.
Film Za Křížem je absolventským filmem režiséra.
Vysílání: 03.6., 22.05 hod., ČT art

22.5.2023 11:05:23 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek



Časopis 13 - sekce