zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 7. týden

Bábovky

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Bábovky
Některá setkání navždy změní náš život. Tragikomedie podle románového bestselleru Radky Třeštíkové. Koprodukční film České televize (2020). Hrají: O. Vetchý, J. Plodková, L. Vlasáková, M. Taclík, B. Poláková, T. Pauhofová, D. Biskupová, J. Langmajer a další. Scénář R. Třeštíková a R. Havlík. Kamera V. Tlapák. Režie R. Havlík. Film Bábovky natočený podle scénáře a knižního bestselleru spisovatelky Radky Třeštíkové vypráví o tom, že všichni jsme propojení a díky tomu i malé věci dokážou někdy otřást celým světem. Film nahlíží na současné partnerské i rodinné vztahy a ukazuje zábavné i bolestné situace. Ženské postavy vybrané z knižního děje, Miluška (L. Vlasáková), Karolína (B. Poláková), Renata (T. Pauhofová), Rebeka (K. Podzimková) a Linda (J. Plodková), se od sebe liší věkem i sociálním statutem a jsou nositelkami nejrůznějších životních zkušeností, názorů a vlastností. Díky tomu se každá z žen pokouší vypořádat s rozličnými životními situacemi po svém: zápolí s nevěrou a touhou po dítěti (ovulací posedlá Karolína), s přáním udržet si partnera (středoškolská učitelka Rebeka) či se naopak vymanit ze zraňujícího vztahu (prostitutka Linda), bojují s požadavky náročné práce (manažerka Renata) či s definitivou smrtelné nemoci (lékařka Miluška). V neposlední řadě sledujeme také příběh nešťastné studentky Nikoly (D. Biskupová), o kterou se její vlivní a bohatí rodiče nestarají, a která se stává jedním z katalyzátorů děje. Partnera Barbory Polákové hraje Rostislav Novák. Táňa Pauhofová je hereckou partnerkou Ondřeje Vetchého. Marek Taclík ztvárnil postavu pasáka prostitutky Lindy (J. Plodková). Jiří Langmajer se objevuje v roli sebestředného, stárnoucího manžela Milušky (L. Vlasáková).
Vysílání: 13.2., 20.10 hod., ČT1

Návrat idiota
Lehce mrazivá filmová komedie inspirovaná titulní postavou románu F. M. Dostojevského a oceněná pěti Českými lvy. Koprodukční snímek ČT (1999). Hrají: P. Liška, A. Geislerová, T. Vilhelmová, J. Langmajer, J. Macháček, Z. Hadrbolcová, J. Smutná a další. Kamera Š. Kučera. Scénář a režie S. Gedeon. Anna (A. Geislerová) se mezi Vánoci a Silvestrem vrací domů. Ve vlaku poznává Františka (P. Liška), podivného mladíka, právě propouštěného z dlouhodobého léčení v psychiatrické léčebně a trpícího hrůznými sny, který se záhy ukáže vzdáleným příbuzným jejího chlapce Emila (J. Langmajer). Zatímco Emil je Anně nevěrný s její sestrou Olgou (T. Vilhelmová), Anna je nevěrná Emilovi s jeho bratrem Robertem (J. Macháček). František se díky své schopnosti vidět věci „jako poprvé“ stává klíčovou postavou celého labyrintu sourozeneckých a mileneckých vztahů, neboť ví vždycky o kousek víc, než všichni ostatní...
Vysílání: 14.2., 22.35 hod., ČT1

Zemřít znovu
Emma Thompsonová jako tajemná žena bez minulosti a Kenneth Branagh jako soukromý detektiv v napínavém americkém psychothrilleru (1991). Dále hrají: A. Garcia, D. Jacobi, H. Schygullová a další. Režie Kenneth Branagh. Na začátku příběhu se před námi odvíjí zvláštní divoká scéna, jejímiž aktéry jsou vášnivý dirigent a krásná žena. Vzápětí poznáváme, že je to jen sen, ze kterého se opakovaně probouzí s výkřiky pacientka v nemocnici. Nikdo nezná její jméno ani minulost. Kromě nočních děsivých výkřiků žena totiž s personálem nekomunikuje. Když je propuštěna a má být převedena do jiného ústavu, soucitná sestra z nemocnice požádá přítele detektiva o pomoc. Mike Church se specializuje na pátrání po pohřešovaných osobách. Uveřejní v novinách fotku ženy a čeká na odezvu. Na základě výzvy přispěchá na pomoc jistý hypnotizér, který dokáže v lidech vyvolat vzpomínky na minulé životy. Před námi se odvíjí vášnivý příběh krásné Margaret a charismatického dirigenta Romana Strausse, který se odehrál ve čtyřicátých letech. Žena, jíž Mike začal říkat Grace, postupně odhaluje svoji pravou identitu... V hlavních rolích napínavého psychothrilleru uvidíme herečku Emmu Thompsonovu a Kennetha Branagha, jenž je zároveň režisérem snímku.
Vysílání: 12.2., 00.00 hod., ČT2

Sahara
Je to jediná studna uprostřed africké pouště. A Humphrey Bogart ji hodlá bránit proti přesile do poslední kapky vody... i krve. Americký válečný film (1943). Dále hrají: B. Bennett, J. C. Naish, L. Bridges, R. Ingram, R. Aherne, D. Duryea, L. Mercier, K. Kreuger. Režie Zoltan Korda. V červnu roku 1942 po pádu libyjského Tobruku dostává osamocená posádka amerického tanku pod velením seržanta Joea Gunna (H. Bogart) rozkaz k ústupu na jih do nekonečné saharské pouště, aby se zformovala se zbytky spojeneckých sil. Na cestě se k nim postupně přidávají další přeživší bitvy, až se z nich stává nesourodá skupina tvořená vedle Američanů také britskou jednotkou, Francouzem, súdánským důstojníkem a jeho italským zajatcem a sestřeleným německým pilotem. Kvůli nedostatku vody musí ale upustit od hledání Spojenců a zamířit k jediné stovky kilometrů vzdálené studni. Po vyčerpávající jízdě však na místě zjistí, že je téměř vyschlá. Navíc se dozví, že ke stejné studni míří i žíznící prapor wehrmachtu o pěti stech mužích. Tváří v tvář nezměrné přesile stojí před Gunnem a jeho pouhými osmi vojáky důležité rozhodnutí – znovu ustoupit, nebo se jim v předem prohraném boji postavit a získat co nejvíce času pro chystanou spojeneckou protiofenzívu? Byl by to ale skutečně předem prohraný boj, když by v této bitvě nerozhodovalo množství zbývajících nábojů, ale množství zbývajících kapek vody?
Vysílání: 17.2., 14.45 hod., ČT2

Soukromý život Sherlocka Holmese
Ženám nelze nikdy zcela důvěřovat, ani těm nejlepším. Britský film slavného režiséra Billyho Wildera (1970). Hrají: R. Stephens, C. Blakely, G. Pageová, Ch. Lee, I. Handlová, C. Revill, M. Maureenová a další. Kdesi v útrobách trezoru londýnské banky Cox & Company leží schránka se jménem doktora Watsona, která má být otevřena až padesát let po jeho smrti. Obsahuje vzpomínky na dlouholeté přátelství s mužem, jenž povýšil schopnost dedukce na umění. Během života doktor Watson zaznamenal nějakých šedesát případů, demonstrujících jedinečný detektivní dar Sherlocka Holmese. Ovšem zažili i jiná dobrodružství, jež se Watson z diskrétních důvodů rozhodl až do jisté doby před veřejností utajit. Jednalo se o události takříkajíc delikátní osobní povahy. A jedno takové dobrodružství začíná v srpnu 1887, kdy se oba přátelé vracejí z Yorkshiru, kde Sherlock vyřešil záhadnou vraždu admirála Abernettiho. Události uvede do pohybu anonymní pozvání na vystoupení Ruského carského baletu.
Snímek Soukromý život Sherlocka Holmese natočil v roce 1970 podle vlastního scénáře a ve vlastní produkci klasik hollywoodského filmu Billy Wilder a kromě důmyslného případu v něm předkládá ještě jedno paralelní téma, kterým je Holmesův vztah k ženám, jenž se v jemně potlačené podobě vine celým filmem. Sherlocka Holmese ztvárnil tehdy devětatřicetiletý britský herec Robert Stephens, jehož nadějnou kariéru překazilo nadměrné pití. Sherlockovu osudovou ženu si zahrála francouzská herečka Genevieve Pageová. Inteligentní film plný suchého anglického humoru ve své době u diváků příliš neuspěl a teprve postupem času se dočkal uznání, které mu bezesporu patří.
Vysílání: 18.2., 21.45 hod., ČT2

Will Smith – od prince ke králi
Byl umělecky aktivní už od svých dvanácti let, proslavil se jako rapper, je hollywoodskou megastar a má na kontě Oscary i Grammy. Britský dokument. Řekne-li se Will Smith, většina filmových fanoušků hned dodá: "Muži v černém". Ano, rolí v této dnes již kultovní trilogii se proslavil celosvětově jako herec. Amerika už ho ale v té době znala dávno. Byl totiž zároveň nesmírně úspěšným rapperem a v devadesátých letech i oblíbenou televizní tváří díky pořadu Fresh Prince. Když v roce 2022 získal Oscara za svůj výkon v roli otce Williamse ve snímku Král Richard: Zrození šampiónek, dalo se v nadsázce tvrdit, že z prince vyrostl král. Triumfální pocit ze zisku pozlacené sošky mu ale trochu zkalil skandál, o nějž se postaral přímo na oscarovém pódiu, když inzultoval svého kolegu Chrise Rocka.
Vysílání: 15.2., 22.40 hod., ČT art
Opakování: 17.2., ČT art., 20.2., ČT art

12.2.2024 15:02:24 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 15. týden

Juliette Binocheová (Děti svého věku)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M ...celý článek


Výtvarné tipy 15. týden

Planeta pokladů: Afrika

Planeta pokladů: Afrika
Odhalování památek světového kulturního dědictví UNESCO na kontinentu plném tradičn ...celý článek


Filmové tipy 15. týden

Collin Farrell (Oklamaný)

U mě dobrý
Kdo dokáže převézt bandu podivných skořápkářů? Jedině banda ještě podivnějších přátel! Česká kom ...celý článek


Příběh mafiána Tommasa Buscetty

První zrádce

První zrádce
Když promluvil, Cosa Nostra prohrála. Realistické vylíčení příběhu mafiána Tommasa Buscetty, j ...celý článek


Koprodukční dokument o třech mužích

Tátové v rolích matek

Tátové v rolích matek
Co se stane s muži, když se stanou otci? Jak se mění psychicky a fyzicky během těhote ...celý článek


Příběhy filmových legend: Meryl Streepová

Meryl Streepová

Meryl Streepová – tajemná a proměnlivá
Fenomenální chameleón, skromná hvězda bez skandálů. Francouzsk ...celý článekČasopis 16 - sekce

DIVADLO

Štíři z února na jevišti Studia DVA

Miroslav Krobot a Marika Šoposká (Štíři z února)

Autorský divadelní projekt Miroslava Krobota a Mariky Šoposké představilo divadlo Studio DVA poprvé divákům v celý článek

další články...

HUDBA

Litava Park nabídne hvězdný line-up

Litava Park

Krásné místo kousek od Brna, město Bučovice, již podruhé zve na víkend plný skvělé hudby. Dvoudenní festival L celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Sezona Opery ND a SOP vyvrcholí festivalem

Vizuál festivalu

Aktuální, interaktivní, moderní, pestrý, odvážný, český i světový - takový bude letošní ročník festivalu Opera celý článek

další články...