Deníky Jaroslava Foglara: Začínám psát Rychlé šípy

autor: archiv
zvětšit obrázekSkautská nadace Jaroslava Foglara ve spolupráci s nakladatelstvím Albatros vydává druhý svazek deníků Začínám psát Rychlé šípy. Deníky Jaroslava Foglara 1938–1941. Publikace nabízí jedinečný pohled do autorova osobního života a umožňuje čtenářům poznat Foglara v intimnější podobě, než jakou nabízí biografie či jeho vlastní knihy. Vedle každodenních zápisů, které Foglar pečlivě zaznamenával, svazek přináší více než 250 unikátního obrazového materiálu – bohatý výběr fotografií, dobové plakáty či úryvky z kronik a časopisů, do nichž přispíval. V příštích letech je plánováno vydání třetího svazku, který pokryje období let 1942–1945, kdy autor prožíval válku.
Sám Jaroslav Foglar doporučoval vedení deníku už v roce 1940 na stránkách časopisu Mladý hlasatel: „V deníku nemusí být jen samé úžasné události, jaké prožíval třeba Jan Tleskač. Pište si do deníku i drobné příhody, připojte k nim své názory.“
Jak v úvodním slovu k výboru deníků uvádí jeden z editorů: „Zpětně viděno, právě tato zdánlivě nenápadná každodennost vykresluje nejplodnější období Foglarova života – léta 1938–1941. Tehdy se stal redaktorem Mladého hlasatele, který společně s Karlem Burešem proměnil v nejúspěšnější mládežnický časopis své doby. Vytvořil přes sto stran komiksových Rychlých šípů, během jediného měsíce napsal román Pod junáckou vlajkou a zároveň mu vyšly čtyři další knihy (Tábor smůly, Chata v Jezerní kotlině, Historie Svorné sedmy, Záhada hlavolamu) a divadelní hra Tábor ve Sluneční zátoce. Vedl oddíl a opět nenacházel životní lásku – to vše v době, kdy Československo nejprve přišlo o část svého území a posléze bylo celé obsazeno nacisty. Ti zakázali činnost Junáka a následně i Mladého hlasatele.“
Deník, podobně jako u mnoha jiných autorů, Foglarovi sloužil podle Romana Šantory jako forma psychohygieny – jako prostor svobodného vyjádření prožitků a myšlenek. Podzimní zápisy z roku 1940 zároveň ukazují, že si byl vědom rizika, že jeho záznamy mohou padnout do rukou nepřítele – jak nacisty nazývá ve svém díle Strach nad Bobří řekou. Od zákazu Junáka tak deník téměř přestává zmiňovat oddílové aktivity. Vedle opatrnosti zde sehrála roli i zjevná autocenzura.
„Zdá se například samozřejmé, že v deníku chybí zmínka o noční ‘návštěvě’ klubovny ve věži, při níž Jestřáb po zákazu Junáka tajně vyzvedl cenné kroniky – přestože tuto událost později opakovaně popisoval,“ dodává Šantora.
„Výbor z deníků plynule navazuje na první svazek, mapující léta 1920–1937. Základními materiály pro jeho přípravu byly digitalizované deníky, které připravila, shromáždila a k přepisu poskytla Skautská nadace Jaroslava Foglara. Zatímco první svazek končil rokem 1937, tento uzavíráme na konci června 1941 – z obsahového důvodu. V květnu 1941 skončilo vydávání Mladého hlasatele a tím i jedna z klíčových etap Foglarova života,“ vysvětluje editor knihy Jan Šulc v ediční poznámce.
„Zatímco všechna svá ostatní díla psal pro druhé, deník byl určen pouze jemu samotnému. Nešlo o literární texty – šlo o stručné, osobní záznamy, jejichž cílem bylo uchovat svědectví o prožité skutečnosti bez jakékoli autorské ambice. Foglar nikdy nepočítal s jejich zveřejněním. V 80. letech dokonce zvažoval, že je spálí v Prokopském údolí. Nakonec se rozhodl je uchovat a spolu s celou svou písemnou pozůstalostí je svěřil Literárnímu archivu Památníku národního písemnictví,“ doplňuje Roman Šantora ze Skautské nadace Jaroslava Foglara.
Výbor obsahuje, kromě deníkových zápisů, předmluvu a kalendárium s klíčovými událostmi daného období Foglarova života od Romana Šantory. Uzavírá jej ediční poznámka Jana Šulce s informacemi o použitých pramenech a textologické přípravě. Odpovědnou redaktorkou svazku byla Štěpánka Pašková. Typografickou podobu svazku navrhl Martin Pecina.
Skautská nadace Jaroslava Foglara vlastní autorská práva k Foglarovu dílu. Pečuje o jeho odkaz a dbá na to, aby jeho jméno a myšlenky nezmizely z veřejného prostoru. Ve spolupráci s nakladatelstvím Albatros se podílí na nových vydáních autorových knih, podporuje projekty s foglarovskou tematikou a provozuje předmětovou sbírku Jestřábův obchod, jejíž výtěžek – stejně jako většina dalších aktivit nadace – slouží k podpoře výstavby a rekonstrukcí skautských kluboven.
TIP!
Časopis 27 - rubriky
Časopis 27 - sekce
DIVADLO
Divadlo Husa na provázku se zaměří na téma strachu

Dramatický debut oceňovaného prozaika Petra Šestáka, adaptace strhujícího historického románu nositele Nobelov celý článek
HUDBA
Hudební tipy 27. týden

Viktor Sodoma
Goodbye, Haló, děťátko a Konec léta – tři písně v podání známého zpěváka, který zítra o celý článek
OPERA/ TANEC
Academy Kroměříž otevírá obor zaměřený na management

Osmý ročník letní hudební akademie se zaměřuje také na kulturní manažery a pořadatele akcí. Obor povedou osob celý článek