Výběrové řízení na zhotovitele rekonstrukce Nové scény
autor: archiv divadla
zvětšit obrázek„Rekonstrukcí Nové scény vybudujeme pro veřejnost zcela novou divadelní scénu v centru Prahy a splníme díky moderním technologiím po čtyřiceti letech sen architekta Karla Pragera a scénografa Josefa Svobody,“ řekl Jan Burian, ředitel Národního divadla. „Veřejnosti nabídneme nové prostory pro společenský život i vzdělávání.” Stavba by měla začít se začátkem divadelní sezony 2025/26 a trvat bude dva roky.
Rekonstrukce nezmění vnější vzhled budovy. Zachovává také všechny původní architektonicky hodnotné vnitřní prostory (obklady ze zeleného serpentinu, točité schodiště nebo velkorysý světelný objekt od Pavla Hlavy a Jaroslava Štursy), které bude citlivě renovovat. Stejně jako „televizní“ plášť ze 4000 skleněných „obrazovek“ sklářského výtvarníka Stanislava Libenského.
Při zachování všech památkově chráněných prvků Nová scéna po rekonstrukci návštěvníkům nabídne variabilní uspořádání jeviště i hlediště v multifunkčním sále s kapacitou až 500 míst s použitím soudobých moderních divadelních technologií a proměnnou akustikou, ve vedlejší budově Národní divadlo získá ještě jeden komorní divadelní sál, zkušebnu a nové prostory se zázemím pro doprovodné edukační programy. V přízemí vznikne také nová kavárna, která propojí divadlo s náměstím Václava Havla. Obě budovy projdou významnou technologickou modernizací, která přinese značné energetické úspory a snížení provozních nákladů i zátěže životního prostředí.
Investorem rekonstrukce je Národní divadlo, přičemž maximální předpokládané investiční náklady jsou 2,3 mld. Kč včetně DPH a doba výstavby 24 měsíců.
Nová scéna a Provozní budova B byly postaveny jako součást dostavby areálu Národního divadla při rekonstrukci historické budovy v letech 1977–1983. Jedná se o výjimečně zachovalou ukázku státní reprezentativní architektury raných 80. let 20. století, která vyniká použitím exkluzivních materiálů a autorských interiérů. V roce 2021 byla Nová scéna prohlášena kulturní památkou. Provozní budova B do začátku devadesátých let sloužila jako restaurační budova, poté byla v rámci restitucí vrácena Římské unii řádu Svaté Voršily, která ji prodala společnosti Themos. Národní divadlo budovu získalo zpět ve veřejné aukci v roce 2018. V současnosti je objekt v provozně nevyhovujícím stavu a po rekonstrukci bude sloužit jako zázemí divadla a prostor pro veřejné a vzdělávací akce.
Časopis 04 - rubriky
Časopis 04 - sekce
HUDBA
Hudební tipy 4. týden
Zlatá lýra: Konec nadějí (3/10)
Poutavě vyprávěný příběh slavného hudebního festivalu, který milovali hudeb celý článek
OPERA/ TANEC
Michal Nejtek: Trobairitz (Tiburtina Ensemble)
Trobairitz (česky „Trubadúrky“) je cyklus písní pro ženský sbor a ansámbl, který napsal soudobý če celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Literární tipy 5. týden
Fišer alias Bondy (2/2)
Bouřlivák, filozof, básník, od jehož narození minulý týden uplynulo 95 let, a jeho celý článek