zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Klobouk dolů: Diagnóza Brodský

Neobvyklý pohled na herce, muzikanta, výtvarníka, básníka a člověka Marka Brodského očima žen, které hrají v jeho životě velkou roli. Film Jana J. Vágnera (Premiéra)
V pražské hudební kavárně Carpe Diem, kde byl tehdy hudebním dramaturgem Marek Brodský, mně v roce 2008 spíš akademicky napadlo Markovi navrhnout natočit o jeho dosavadním pozoruhodném životě tzv. sběrný dokument. Nepočítal jsem s jeho souhlasem. Proto mě překvapilo jeho spontánní a vstřícné: "Tak jo." Od té doby mě svým spontánním "tak jo" překvapil víckrát. Tak jsme postupně natočili třeba jeho třetí bolavý rozvod, odpoledne po rozvodu i stěžejní rozhovor našeho dokumentu. Na několik let mě rodina Brodských vzala mezi sebe.

Maminka Bíba (*1922), Markova druhá žena Káča a matka jeho jediné dcery Báry, jeho současná partnerka Magda, ale hlavně jeho poctivě až filosoficky prostořeká dcera Bára (a vnučka Vlastimila Brodského) mně s ohromující důvěrou řekly při rozhovorech na kameru "kde co". Neřekly nic, co by řekly poprvé, nic co by od ostatních rodinných příslušníků už mnohokrát neslyšely, ale až do našeho rozmlouvání před kamerou mluvily o rodinných věcech s různými přestávkami celých padesát let pouze mezi sebou v soukromí. A tak se pak stalo, že když jsem uspořádal pro všechny účinkující projekci hotového dokumentu, že se všechny dámy rozkošně, ale doslova zhádaly. Marek na poslední chvíli projekci odmítl shlédnout, jak sám pravil, neměl dostatek odvahy. Možná cítil, že toho před kamerou řekl mnoho. Dámy ale film shlédly, a přesto, že ani jedna neřekla žádnou lež, žádnou pomluvu ani mystifikaci, neunesly všechny ty pravdy na ploše padesáti minut dokumentu. Na původní spontánní Markův souhlas jsem pak trpělivě čekal téměř dva roky. Je pochopitelné, že rodina dodnes necítí základní poselství, které dokument divákovi přinese, protože všechno vyřčené se každého z nich bezprostředně dotýká. Avšak poselství dokumentu "Diagnóza Brodský" je jednoznačné. Jsem si jistý, že si ho každý divák uvědomí, že po shlédnutí filmu popřemýšlí i o svém vlastním životě a svých vztazích, přesto, že detaily a trable Markova života nebudou přesným obtiskem divákových zkušeností. Jan J. Vágner.
Vysílání: 12.11., 21.20 hod., ČT art
Opakování: 16.11., ČT art., 18.11., ČT art

11.11.2013 09:11:41 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Komorní scéna Aréna – 30 let

S nadějí i bez ní

Třicet komorních sezón
Pečlivá dramaturgie, náročný repertoár a kritický pohled na svět, kořeněný cynickým ...celý článek


Z první řady... Ivan Trojan

Ivan Trojan (Černá díra)

Černá díra
Co se odehrává v časové smyčce... Úspěšná crazy komedie Dejvického divadla (2011). Hrají: I. Tro ...celý článek


Divadelní tipy 26. týden

Libuše Geprtová v Babičce

Tichý život Divé Báry
Skryté stránky života velké dramatické herečky Vlasty Fialové, spojené po většinu živ ...celý článek


Divadelní tipy 27. týden

Helena Růžičková

Bohdalová a Dvořák
Luděk Sobota uvádí díl z cyklu mapujícího uměleckou dráhu legendárních komediálních dvoj ...celý článek


Dokumentární cyklus Semafor atd.

Jiří Suchý (Semafor atd.)

Semafor atd. (1/8)
Spletitá cesta legendárního autorského divadla, které na podzim oslaví 65 let od svého z ...celý článek



Časopis 26 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Žádný pocit netrvá věčně

Žádný pocit netrvá věčně

Mezinárodní skupinová výstava Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji vychází z jedinečné sbírky celý článek

další články...