zvláštní poděkování
Quantcom.cz

České filmové tipy 36. týden

V jiném těle

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se musí nastěhovat na venkov k početnému příbuzenstvu, kde víc než pevnou rukou vládne sveřepý dědeček. Koprodukční snímek ČT. Hrají: A. Grec, T. Voříšková, O. Vetchý, O. Kaiser, P. Špalková, H. Čermák, J. Tříska, V. Pavlíková, Z. Svěrák, L. Loubalová a další. Scénář J. a Z. Svěrákovi. Kamera V. Smutný. Režie J. Svěrák. Snímek svým dějem předchází filmu Obecná škola. Zatímco tehdy hrál hlavu rodiny, svého vlastního otce, Zdeněk Svěrák, nyní je to Ondřej Vetchý. „Táta byl veselý, silný kuřák, milovník anekdot,“ vzpomíná Zdeněk Svěrák. „Nebyl tak poddajný, jako jsem byl já v Obecné škole a jako to drží Ondra Vetchý.“ Příběh filmu vychází ze stejnojmenné povídkové knihy Zdeňka Svěráka a je leporelem válečných vzpomínek viděných očima dítěte. Vypráví o bunkru za hřbitovní zdí, o tatínkově chování holubů podle odborných příruček, o podvázaných nohavicích plných cukru, babiččině svérázném podnikání, nádrži s leteckým benzinem, ukradeném vysavači, ale hlavně o zapovězeném strýcovi Vlkovi, který malého Edu doslova přitahuje jako magnet. Snímek se natáčel ve Slavonicích na rozhraní jižních Čech, Moravy a Dolního Rakouska. Jan Tříska, představitel legendárního učitele Hnízda z Obecné školy, si tentokrát zahrál sveřepého dědečka, Zdeněk Svěrák naopak pana učitele a s maličkou roličkou odbojáře na sebe myslel i samotný režisér filmu Jan Svěrák. Snímek získal tři České lvy.
Vysílání: 06.9., 20.10 hod., ČT1

V jiném těle (1/6)
V české populaci je několik stovek trans-lidí, kteří chtějí podstoupit změnu pohlaví. Máme šest hlavních postav. Co všechno musí snést, obětovat, čím se trápí, co to znamená pro jejich okolí a hlavně neskutečnou zátěž po ně samé. Režie P. Dražan (Premiéra).
Transsexualita – módní „in“ záležitost nebo vážný problém pro člověka, který se s touto poruchou narodí? Představíme 6 lidí, každého v jiné fázi proměny, kteří se rozhodli se svou cestou za vysněnou identitou před kamerami podělit.
Vysílání: 05.9., 21.40 hod., ČT2
Opakování: 06.9., ČT2

Štěstí
T. Vilhelmová, P. Liška a A. Geislerová v cenami ověnčeném koprodukčním snímku ČT o neobyčejných zázracích obyčejných lásek (2005). Dále hrají: M. Daniel, S. Stašová, B. Polívka, Z. Kronerová, M. Huba, V. Hybnerová a další. Kamera D. Marek. Scénář a režie B. Sláma. Úspěšný a cenami ověnčený snímek režiséra Bohdana Slámy vypráví o křehkém vztahu dvou mladých lidí, který postupně přeroste v opravdovou lásku. Monika (T. Vilhelmová), Toník (P. Liška) a Dáša (A. Geislerová) jsou kamarádi od dětství, vyrůstali spolu v jednom paneláku. Monika, Toníkova dávná láska, se chystá odletět za přítelem do Ameriky. Toník teď žije se svou tetou (Z. Kronerová) na statku u města a živí se všelijak. Nechce zpátky do paneláku, nechce pracovat ve fabrice, nechce poslouchat rady svého otce... Dáša žije sama, má dvě malé děti a ženatého milence, je k smrti unavená, zoufalá. Monika dostane k Vánocům od přítele Jiřího letenku a začne se chystat na cestu do Ameriky. Dášin duševní stav se ale zhoršuje, už ani není schopná pečovat o své děti, a tak se Monika rozhodne zůstat a postarat se o kluky. Největší oporou se jí stane Toník, s nímž se snaží dětem nahradit chybějící rodinu... Film je hereckým koncertem hlavních představitelů Tatiany Vilhelmové, Anny Geislerové a Pavla Lišky, nositelů Českých lvů za tyto herecké role. Na festivalech v San Sebastianu, Angers, Athénách a Montrealu byl film oceněn hlavními cenami jako nejlepší film, podobně i Českým lvem v dalších kategoriích (nejlepší film, režie, scénář, kamera).
Vysílání: 07.9., 21.55 hod., ČT2

Otesánek
Groteskně hororové zpracování lidové pohádky od předního českého surrealisty (2000). Hrají: V. Žilková, J. Hartl, J. Kretschmerová, P. Nový, K. Adamcová a další. Kamera J. Galvánek. Scénář a režie J. Švankmajer. Kdo je, nebo co symbolizuje postava Otesánka? To je základní otázka po smyslu tohoto filmu. Je Otesánek personifikací přírody, která nemá humanistické zábrany, která je naší láskou, přítelem ale i vrahem? Nebo je Otesánek naše temné nevědomí, které nás ovládá, ale i ničí, a s kterým dokážou komunikovat pouze děti a blázni? Možná obojí dohromady. Režisér Jan Švankmajer o svém filmu říká: Jak víme, lidové pohádky jsou převyprávěné staré mýty. Jaký mýtus je ukryt v pohádce o Otesánkovi? Bezdětní manželé se vzepřou svému osudu a dítě si na přírodě vyvzdorují. Doslova jí vyrvou její tajemství zrození. Za tuto vzpouru proti přírodě pak hořce pykají, ale nejen oni, ale i jejich okolí. Jak vidíme, dostali jsme se do bezprostřední blízkosti jednomu ze základních mýtů této civilizace: mýtu o Adamovi a Evě nebo chcete-li analogickému mýtu o Faustovi. Myslím, že teď po přečtení lidského genomu tyto mýty nabývají na zvláštní aktuálnosti.
Vysílání: 05.9., 22.10 hod., ČT art

Na plovárně s Jiřím Strachem
Rozhovor Marka Ebena se známým filmovým a televizním režisérem. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Jiří Strach (*1973), dnes uznávaný režisér, začínal u filmu a v televizi jako herec např. ve filmech Smrt krásných srnců nebo Lotrando a Zubejda. V roce 1999 absolvoval FAMU. Jeho prvním celovečerním hraným filmem je vánoční pohádka Anděl Páně z roku 2005. Ta se dočkala pokračování o jedenáct let později. V roce 2006 se oženil s podnikatelkou Magdalenou Stupkovou. Pro televizi natočil na třicet projektů; pracuje rovněž pro dabing.
Vysílání: 07.9., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 11.9., ČT2

29.8.2022 17:08:01 Redakce | rubrika - Z éteru